• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Helló Magyar Helló Magyar · 2023.09.23.
· Külföld

A 93. szaúdi nemzeti nap szlogenje: „Álmodunk és megvalósítjuk”

szaúd-arábia 2030 expo

Minden év szeptember 23-án ünneplik a szaúdi állampolgárok a Szaúd-Arábiai Királyságban és külföldön, országuk nemzeti ünnepét, hogy megemlékezzenek a Királyságnak Abdul-Azíz Ál Szaúd király által 1932-ben történt egyesítése évfordulójáról.

A Szaúd-Arábiai Királyság alapítója és egyesítője 1876-ban született Rijádban, Szaúd bin Fejszal Ál Szaúd király fiaként, aki akkoriban a térség kormányzója volt. Abdul-Azíz herceg 1899-ben, apja halála után kezdte közéleti pályafutását, 1902-ben katonai kampányt vezetett szülővárosának, Rijádnak az idegen megszálló erőktől való visszaszerzésére, majd egyéb kampányokat vezetett Szaúd-Arábia más régióinak felszabadítására.

1932-ben Abdul-Azíz herceg bejelentette a Szaúd-Arábia Királyság egyesítését, és ő lett a királyság első királya, majd az állam nevét Hidzsáz és Najd Királyságról változtatták az új névre, a a Szaúd-Arábiai Királyságra, amely azóta is változatlan.

Abdul-Azíz Ál Szaúd király az iszlám jogon alapuló új politikai és társadalmi rendszert alakított ki. Abdul-Azíz király 1953-ban halt meg, miután neki köszönhetően a Szaúd-Arábiai Királyság a társadalmi, gazdasági és politikai jólét korszakába lépett, és az arab világ egyik legnagyobb országa lett, gazdasági, politikai és kulturális értelemben vett méretét tekintve.

A Szaúd-Arábiai Királyság a modernitás, a fejlődés, a kultúra és a turizmus korszakába érkezett, köszönhetően azoknak a kezdeményezéseknek és változásoknak, amelyeknek az ország jelenleg is tanúja lehet az ambiciózus „Vision 2030” terv keretében, amelyet Ő Királyi fensége, Mohamed bin Szalman bin Abdul-Azíz Ál Szaúd koronaherceg, miniszterelnök indított el a 2016-ban, Őfelségének, a Két Szent Mecset Őrzőjének, Szalman bin Abdul-Azíz Al Szaúd királynak az áldásával, hogy olyan útitervként szolgáljon, amely erősíti a Királyság erősségeit, nevezetesen stratégiai elhelyezkedését, befektetési erejét, valamint az arab és az iszlám világban elfoglalt helyzetét.

Az átalakulás útja, mely kezdetét vette, három szakaszon halad át. Az első a gondolkodás megváltoztására, a hatékonyság növelésére, és a kormányzat felhatalmazásával történő alapok letételére összepontosult, amelynek nagy szerepe volt a politikában és a végrehajtásban. A Királyság számos termését aratta le ennek a szakasznak.

A Királyság jelenleg a második szakaszban van, amely a Vízió hatásának növelését célozza meg. Ez után lép majd a harmadik szakaszba, amely a folytonosságra és a fenntartható eredmények elérésére összpontosít.

Aki érdeklődéssel követi a Szaúd-Arábiai Királyságban jelenleg tapasztalható fejlődést és kulturális megújulást, különösen a „Vision 2030” program fényében, az felismeri, hogy a Királyság és népe példátlan időszakban él, versenyezve az idővel az élet minden területén való fejlődés, növekedés és előrehaladás irányába.

Szaúd-Arábia „Vision 2030” terve szilárd alapokat fektetett le a sikerhez, amelyek példátlan reformok végrehajtásával vették kezdetüket, melyek kiterjedtek a közszférára és az összes társadalmi és gazdasági aspektust, és amelyek eredményei egyértelműen megmutatkoztak a szaúdi nők szerepvállalásában, hiszen a szaúdi „Vision 2030” programról szóló, 2022-re vonatkozó éves jelentés szerint a szaúdi nők gazdasági részvételi aránya a 2017-es 17%-ról 36%-ra emelkedett 2022-re.

A „Vision 2030” eredményei világosan megmutatkoznak a Királyság szerepének erősödésében is a világ húsz legnagyobb gazdaságának csoportjában (G20), valamint az olyan beruházási projektek indításában, melyek célja a szaúdi gazdaság diverzifikálása és az olaj utáni korszakra való felkészülés, elsősorban a hatalmas városépítési projektek megvalósítása által, mint például az egyedülálló jövőbeli NEOM városa, melynek célja a szaúdi polgárok életének megkönnyítése, a környezet megóvásával egyidejűleg, a zöld energiára támaszkodva és a káros szén-dioxid-kibocsátás megszüntetésével.

Érdemes megjegyezni, hogy Szaúd-Arábia 2021-ben indította útjára zöld kezdeményezését a növénytakaró növelése, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a környezetszennyezés elleni küzdelem érdekében. A „Zöld Szaúd-Arábia Kezdeményezés” magában foglalja 10 milliárd fa elültetését a Királyságon belül az elkövetkező évtizedekben, ami megközelítőleg 40 millió hektár leromlott földterület rekultivációját, és a jelenlegi fákkal borított terület 12-szeres megnövelését jelenti.

A Királyság emellett azon fog munkálkodni, hogy területének több mint 30%-ával növelje természetvédelmi területeinek arányát, amelyek 600 ezer négyzetkilométert tesznek ki.  Ezen felül elindulnak számos ambiciózus kezdeményezések a tengeri és part menti környezet védelme érdekében.

Ezenkívül a Királyság benyújtotta a Mohamed bin Szalman koronaherceg által ugyancsak 2021-ben meghirdetett „Zöld Közel-Kelet Kezdeményezés”-t, amelynek célja a klímaváltozás elleni küzdelemhez való hozzájárulás, a közel-keleti országok növénytakarójának növelése, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, a szennyezés és a talajromlás elleni küzdelem, valamint a tengeri élőlények megőrzése által. A kezdeményezés keretében a Királyság számos arab országgal együttműködve további 40 milliárd fát ültet majd el a Közel-Keleten, egy 50 milliárd fa elültetését célzó program részeként, amely a legnagyobb újraerdősítési program a világon.

szaúd-arábia

Politikai oldalon, a Királyság béketeremtővé vált, és dicsérettel illetik minden fórumon, mivel az összes féllel fennálló, kiemelkedő nemzetközi kapcsolatai révén képes volt olyan döntéseket hozni és olyan kezdeményezésekkel előállni, amelyek hozzájárultak a terrorizmus leküzdésére és megcáfolására, valamint a béke, tolerancia és a népek közötti párbeszéd kultúrájának terjesztésére irányuló jelentős lépések megtételéhez, és a felek közötti nézőpontok közelítéséhez.

A Királyság a közelmúltban hosszú távú fegyverszünetet ért el a jemeni konfliktus terén, mivel a jemeni válság megoldására irányuló szaúdi közvetítői erőfeszítések eredményeként a konfliktusban érintett felek tárgyalóasztalhoz ültek Rijádban, és megállapodtak egy útitervről, amely olyan békés és fenntartható megoldáshoz vezet Jemenben, amely biztonságot és jólétet teremt az emberek számára.

Érzékelve humanitárius szerepét a világ iránt, inspirálódva az emberi méltóság megőrzését célzó küldetéséből, és kiindulva az iszlám vallás tanításaiból, a Királyság nagy figyelmet szentelt a bajba jutottak megmentésére és és rászorulók megsegítésére, valamint az emberi élet, méltóság és egészség megőrzésére, továbbá segélyek és adományok nyújtására, a testvéri és baráti magánszemélyek és országok támogatására, segélyező intézményein és jótékonysági platformjain keresztül.

Ahogy korábban írtunk már róla, minden idők legsikeresebb világkiállítását szeretné lebonyolítani a Rijádi Expo 2030, részletek itt.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Ázsia évforduló Szaúd-Arábia történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

  • A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

  • Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

  • A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

  • Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

  • Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg

Kapcsolódó cikkek

Szamarkand, Üzbegisztán.
2025.07.02.

Az üzbég-azeri együttműködés fejlesztéséről


Olvasson tovább
irán
2025.07.02.

Irán hadihajókkal készül a Hormuzi-szoros blokádjára, miközben végleg szakított az atomügynökséggel


Olvasson tovább
magyar fiatal bécs ausztria autó
2025.06.28.

Mintegy félszáz autót tört fel Bécsben és környékén egy 14 éves magyar fiú


Olvasson tovább
Pokoli lángok a festői Égei-tengeri szigeten
2025.06.24.

KÉPEK: Vállt vállnak vetve küzdenek a helyiek a pokoli lángok ellen a festői Égei-tengeri szigeten


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

Hatalmas kedvezményekkel indul holnap a balatoni hajózás főszezonja

Tovább olvasok
A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

A szegedi vár falának maradványait találták meg – Galéria

Tovább olvasok
Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

Utazz júliusban a BKK nosztalgiajárataival!

Tovább olvasok
A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire

Tovább olvasok
Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

Főszezon új szabályokkal – Így tehetsz szert időben megbízható munkaerőre

Tovább olvasok
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg

Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg

Tovább olvasok
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!

Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!

Tovább olvasok
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították

Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították

Tovább olvasok
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Tovább olvasok
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam

Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4