A NASA első űrszondája, amely a Bennu aszteroidáról hoz vissza mintákat a Földre nem sokára megérkezik. A névtelen űrszonda 4,5 milliárd éves aszteroida mintákkal fog visszatérni a Földre hosszú évek után. Ez lesz a harmadik olyan minta, amelyet a Naprendszerben cikázó sziklákból nyertek ki, de ez lesz az eddigi legnagyobb szállítmány.
Az űrszonda egy 7 éves NASA küldetést fog befejezni. Ez alatt az űrszonda megtett 1,9 milliárd kilométert azért, hogy elérje a Bennu nevű űrporban gazdag aszteroidát. A tudósok már nagyon várják, hogy mit fognak megtudni a szénben gazdag aszteroidáról.
Az OSIRIS-REx az Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer akronímája. Az űrszondát felszerelték kamerákkal is, amelyek elengedhetetlennek bizonyultak a minták begyűjtésénél. A szonda ráadásul olyan eszközökkel is fel volt szerelve, amelyek lehetővé tették a Bennu aszteroida háromdimenziós feltérképezését. Ezenkívül felmérték a kémiai összetételét, megvizsgálták infravörös és röntgen sugárzás segítségével is, plusz az ásványkincseit is feltérképezték — írja az Al Jazeera.
Az OSIRIS-REx küldetés
Az űrszonda egy robotikus kar segítségével gyűjtött össze laza köveket és talajmintákat az aszteroida felszínéről. Ezek a mintákat egy kapszulába csomagolta, amelyet visszaküldött a Földre. Ez a kapszula a mai nap folyamán lép be a Föld atmoszférájába.
A misszió 2016. szeptember 8-án indult, 2020. október 20-án szállt le az aszteroidára, és végül 2023. szeptember 24-én, vagyis a mai napon fog Földet érni a kapszula. A kapszula várhatóan Utah államban fog földet érni ejtőernyők segítségével, ahol a tudósok már várják, hogy visszatérjen. A küldetés célja a Földhöz közeli aszteroidák veszélyeinek felmérése volt. Ráadásul a Bennu egy rendkívül ősi aszteroida, amely a Naprendszer keletkezése után 10 millió évvel már elnyerte ma ismert formáját. Ami még érdekes, hogy a teleszkópos vizsgálatok alapján az aszteroida organikus anyagokat is tartalmaz, amelyek segíthetnek magyarázatot adni az élet keletkezésére a Földön.
Azt is megpróbálták feltárni a tudósok, hogy az aszteroidán található-e bármi nyoma víznek. Ennek az a jelentősége, hogy a vízben található hidrogén és oxigén később felhasználható lesz-e esetleg üzemanyag előállítására a rakéták számára. Az OSIRIS-REx egyébként átnevezésre kerül, az új neve pedig OSIRIS-APEX lesz, az űrszondát pedig újabb küldetésre küldik. Ennek a küldetésnek a célja a Apophis aszteroida elérése lesz, amely 2029-ben fogja megközelíteni a Földet.
Az űrszonda tökéletes állapotban van, így további kutatások elvégzésére tökéletesen alkalmas. Az újrafelhasználásra és a szükséges átalakításokra még bőven van idő, így könnyedén el fog tudni jutni az Apophis.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon