Elképesztő fenevadé lehetett egy újonnan feltárt csont
Dél-Spanyolországban egy “termetes” lény csontját tárták fel, amely több ezer évvel ezelőtt harcokban vehetett részt.
A régészek egy “nagy termetű elefánt” kéztőcsontját találták meg Córdoba városában, egy Los Quemados nevű dombon végzett ásatások során, közölték a kutatók az El País spanyol hírportálon.
A csont feltehetően a Kr. e. 4. század vége és a Kr. e. 1. század közepe közé tehető, bár a szakértők nem tudtak radiokarbonos kormeghatározást végezni, hogy pontosan meg tudják állapítani, mikor pusztult el az elefánt.
A kutatók 2019-ben tették a felfedezést, bár eddig nem tették közzé, hogy további információkat gyűjthessenek, számolt be a Newsweek.
A csoport szerint a terület, ahol a csontot megtalálták, egy hatalmas csata helyszíne lehetett, amelyben harci elefántok is részt vettek.
A lelőhelyen tizenhét, katapultlövedéket, valamint más fegyvereket tártak fel, bár nem egyértelmű, hogy ezek az elefántcsonthoz kapcsolódnak-e, mondta Fernando Quesada, a római kor előtti fegyverek szakértője.
Félelmetes fenevad csontja lehetett
Hogy az elefánt csatában vagy más okból pusztult-e el, egyelőre nem tudni. Egyelőre korai lenne megmondani, hogy az elefánt milyen ókori konfliktusban lehetett érintett, bár több lehetőség is felmerült. De lehetséges, hogy a pun háborúk során vagy későbbi konfliktusok közepette pusztulhatott el.
A pun háborúk a Római Köztársaság és a Karthágói Birodalom között Kr. e. 264 és Kr. e. 146 között vívott három konfliktusból álló háborúsorozat voltak. Karthágó a Földközi-tenger térségében jelentős hatalom volt, amely Róma fő riválisává vált.
A második pun háború során a rómaiak meghódították a karthágói területeket az Ibériai-félsziget déli és keleti részén, beleértve Cordobát i. e. 206-ban.
A karthágói erők parancsnoka ekkor Hannibál volt, akit az ókor egyik legnagyobb hadvezérének tartottak, és aki több jelentős vereséget mért a rómaiakra.
Egy másik lehetőség szerint a csont egy elefántból származik, amelyet a Római Köztársaság második polgárháborúja során, i. e. 49 és i. e. 45 között használtak a Julius Caesar által vezetett erők csatájában.
“Azért olyan érdekes, mert ez nem agyar, ami a kézműves termékek készítésének alapanyaga volt, hanem egy végtaghoz tartozó csont. A pun háborúk idejéből származhat. Lehet, hogy ez Hannibál első felfedezett elefántja. Nem tudhatjuk biztosan, de az biztos, hogy méretes állat volt”, mondta Rafael Martínez zoológus, a Córdobai Egyetem adjunktusa.
A felfedezést óriási érdeklődés övezi, mivel Európában gyakorlatilag nincsenek római kor előtti elefántmaradványok, kivéve persze az elefántcsont tárgyakat.
A 17 katapultlövedék mellett az Arqueobética, az ásatásokat végző vállalat régészei egy lándzsahegyet is találtak.
“Azonban nincs bizonyítékunk arra, hogy a helyszínen csata vagy ostrom zajlott volna, így ezen a háborús tárgyak felfedezése meglepetés volt”, mondta Agustín López Jiménez szakértő.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon