A világ leghalálosabb macskaféléje valószínűleg a legaranyosabb is
Az afrikai feketelábú macska a világ leghalálosabb macskájaként kegyetlen hírnévnek örvend. Azonban ha látnánk egyet, valószínűleg összetévesztenénk egy átlag macskakölyökkel.
Amellett, hogy statisztikailag a világ leghalálosabb macskaféléje, a feketelábú macska (Felis nigripes) Afrika legkisebb macskája is egyben. Az 1-2 kilogramm közötti súllyal és 35-43 centiméteres teljes testhosszal ezek az apró állatok fele akkorák, mint egy átlagos házimacska, és nagyjából 200-szor kisebbek, mint egy oroszlán, ismerteti az IFLScience.
Csekély termetük ellenére ezek a macskák lenyűgözően magas gyilkolási aránnyal rendelkeznek. Míg az oroszlánok mindössze 25 százalékban ölnek sikeresen, addig a szerény feketelábú macska a vadászatok 60 százalékában sikerrel jár, így az afrikai vadkutyák után a világ második leghalálosabb csúcsragadozója.
Fáradhatatlan futógépek
Ezek a macskák éjszakánként akár 8 kilométert is megtesznek táplálék után kutatva, és körülbelül 30 percenként próbálkoznak zsákmányszerzéssel. Így minden éjszaka 10-14 állatot ejtenek el sikeresen. A feketelábú macska a kis rágcsálóktól kezdve a madarakon át a rovarokig mindent felfal. De olyan, magánál nagyobb zsákmányt is elejt, mint például a nyulak.
Ez az Afrika déli részének száraz, homokos füves területein élő éjszakai macskaféle kis, zömök teste és farka miatt ügyetlenül mászik. Ehelyett ezek a macskák naphosszat elhagyott üregekben vagy termeszvárakban rejtőzködnek.
Annak ellenére, hogy testméretükhöz képest lenyűgözően hangosak, rendkívül magányosan élnek, már 4-5 hónapos korukban önállóvá válnak, és csak párosodáskor jönnek össze újra. A hímek évente akár 22 négyzetkilométernyi területet is bejárnak, míg a nőstények csak körülbelül 10,3 négyzetkilométert.
Bár korábban Botswana nagy részén előfordultak, számuk annyira lecsökkent, hogy vadon élő példányokat már évek óta nem látni az országban. Vadon élő egyedszámuk továbbra is bizonytalan, de az élőhelyüket, az erőforrásokat, valamint az afrikai vadmacskák és sakálok befogására felállított mérgezett csalik és csapdák olyannyira veszélyeztetik a fajt, hogy 2016-ban az IUCN vörös listáján a “veszélyeztetett” kategóriába sorolták.
A becslések szerint 10 ezer alatti és egyre csökkenő populációval rendelkező faj ma már az általa lakott régiók többségében nemzeti jogszabályok által védett, Botswanában és Dél-Afrikában pedig tilos a macskák vadászata.
A feketelábú macska fogságban magas mortalitási arányt mutat. Éppen ezért a természetvédelmi erőfeszítések a megmaradt populáció megőrzése és a faj növekedésének ösztönzése érdekében a csökkenés megakadályozására és a megmaradt élőhelyek védelmére összpontosítanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon