Megdöbbentő: kiderült, hogy ez a fekete lyuk forog
Ahhoz, hogy a kutatók először készíthessenek képet egy fekete lyukról, egy Föld nagyságú teleszkópot kellett építeniük a világ különböző pontjain működő obszervatóriumok adatainak összeillesztésével. A homályos képet, amin a Messier 87 nevű galaxis középpontjában található fekete lyuk látható, végül 2019-ben nyilvánosságra hozták.
Most újabb titkot derültek ki erről a szupermasszív fekete lyukról. Az M87 magjáról készült 22 éves megfigyelések elemzése megerősítette, hogy fekete lyuk forog – közölte a Science Alert.
“Miután az Event Horizon Telescope segítségével sikeresen leképeztük a fekete lyukat ebben a galaxisban, a tudósok körében központi kérdésként merült fel, hogy vajon forog-e vagy sem” – mondta Kazuhiro Hada asztrofizikus és társszerző, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium munkatársa.
A várakozás mostanra bizonyossággá változott. Ez a fekete lyuk valóban forog.
A kutatók egy több mint 20 távcsőből álló globális hálózat segítségével 170, az M87-ről 2000 és 2022 között végzett megfigyelést elemeztek. Az eseményhorizonton belül semmit sem tudtak megfigyelni, mivel a fekete lyukak gravitációs vonzása olyan erős, hogy még a fény is foglyul esik.
Ám nyomon tudták követni a fekete lyuk óriási sugárnyalábját, amely 4900 fényévnyi átmérőjű, és a fénysebességnél majdnem ötször gyorsabbnak tűnik a szuperluminális mozgás néven ismert optikai csalódás miatt.
A fekete lyuk lassú forgása
A kutatók azt találták, hogy az M87 középpontjában lévő fekete lyuk lassan, mintegy 10 fokos szöget változtat sugárzásának szögén, majd visszabillen az eredeti helyzetébe. Ez a ciklus körülbelül 11 évig tartott.
A sugárnyaláb dőlésszögének változásából a kutatók egy forgó fekete lyuk jelenlétére tudtak következtetni.
A forgó fekete lyukak elforgatják a körülöttük lévő téridőt a “frame-dragging” nevű csavaró hatással, amely az akkréciós korongot és a sugárnyalábot oldalirányba billenti.
“Mivel a fekete lyuk és a korong közötti eltérés viszonylag kicsi, és a precessziós periódus körülbelül 11 év, az M87 szerkezetét két évtizeden át nyomon követő nagy felbontású adatok összegyűjtése és alapos elemzése elengedhetetlen az eredmény eléréséhez” – mondja Cui Yuzhu asztrofizikus és társszerző.
Az M87 különösen érdekes, mivel mindössze 54 millió fényévre van, ami sokkal közelebb van hozzánk, mint más galaxisok.
Ez a tanulmány a Nature folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett