Agyagtáblán találták meg a Pitagorasz-tételt, 1000 évvel Püthagorasz előttről
Általános iskolában valószínűleg mind elátkoztuk Püthagorasz nevét a róla elnevezett Pitagorasz-tétel miatt. Vagy nem is az ő fejéből pattant ki?
Bár Püthagorasz fontos alakja volt a matematika fejlődésének, nem ő találta ki a leginkább vele kapcsolatba hozott egyenletet (a² + b² = c²). Valójában létezik egy ókori babilóni tábla, a dallamos nevű IM 67118, amely a Pitagorasz-tételt használja egy téglalapon belüli átló hosszának megoldására. A valószínűleg tanításhoz használt tábla Kr. e. 1770-ből származik, évszázadokkal azelőtt, hogy Püthagorasz megszületett volna Kr. e. 570 körül.
Milyen tétel?
Egy másik, Kr. e. 1800-1600 körül készült tábla egy négyzetet ábrázol, benne feliratozott háromszögekkel. A jelölések lefordítása a 60-as számrendszerről, azaz az ókori babilóniaiak által használt számolási rendszerről megmutatta, hogy ezek az ókori matematikusok tisztában voltak a Pitagorasz-tétellel. Nyilvánvalóan azért nem így hívták, ráadásul emellett más fejlett matematikai fogalmakról is tudtak, számolt be az IFLScience.
“A következtetés elkerülhetetlen. A babilóniaiak ismerték a négyzet átlójának hossza és oldala közötti összefüggést: d=2 négyzetgyöke”, írja Bruce Ratner matematikus tanulmányában. “Valószínűleg ez volt az első ismert irracionális szám. Ez viszont viszont azt jelenti, hogy már több mint ezer évvel a nagy bölcs előtt, akiről elnevezték, ismerték a Pitagorasz-tételt – vagy legalábbis annak speciális esetét egy négyzet átlójára (d² = a² + a² = 2a²).” A Pitagorasz-tételt, névadójánál már több mint ezer évvel korábban is ismerték.
Miért tulajdonították ezt Püthagorasznak? Tőle nem maradt fenn az eredeti írás. Amit tudunk róla, azt mások, különösen az általa a mai Dél-Olaszország területén alapított iskola tagjai, a püthagoreusok adták tovább. A Püthagorasz félkörének nevezett iskola titokzatos volt, de az ott tanult vagy felfedezett ismereteket továbbadták, és gyakran magának az embernek tulajdonították.
“Püthagorasz eredeti forrásai hiányosságának egyik oka az volt, hogy a püthagoreus ismereteket szájhagyomány útján adták át egyik generációról a másikra, mivel írásos anyag alig volt”, folytatta Ratner. “Ráadásul a vezetőjük iránti tiszteletből a püthagoreusok számos felfedezését magának Püthagorasznak tulajdonították. Ez magyarázza a “Pitagorasz-tétel” kifejezést.”
Bár nem Püthagorasz találta ki az elméletet, az ő iskolája minden bizonnyal népszerűsítette azt, és legalábbis a következő néhány ezer évre vele társították.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat