Rejtélyes árnyékokat találtak szerte az Orion-ködben
Az Orion-köd az egyik legfényesebb, szabad szemmel látható köd, és a Földhöz legközelebbi csillagkeletkezési régió. A JWST-vel végzett megfigyelések lenyűgöző képeket és hihetetlen felfedezéseket hoztak, mint például a Jupiter-tömegű kettős objektumok jelenléte, amelyek megkérdőjelezik a bolygók és csillagok kialakulásának jelenlegi elméleteit. De valami még ennél is rejtélyesebb rejtőzik ott.
Az Orion-köd hihetetlen megfigyelései több ezer kép és több szűrő mozaikja. Az ezeket összerakó kutatók valami furcsát vettek észre az egyik szűrőben (F115W), amely az univerzumot 1,16 mikron körüli hullámhosszúságú fényen keresztül figyelte meg. Az erről a szűrőről végzett bizonyos megfigyeléseknél különös árnyékok jelentek meg. Más műszerekkel azonban egyelőre nem észleltek hasonló jelenséget, ami zavarba ejtette a kutatókat.
“Amikor körülnéztem, elkezdtem látni ezeket a sötét árnyakat a dolgok körül. Ráadásul csak és kizárólag ebben a szűrőben. Ezek az árnyékok semmilyen más hullámhosszon nem léteznek a Hubble vagy a JWST esetében”, mondta Dr. Mark McCaughrean, az Európai Űrügynökség vezető tanácsadója az IFLScience-nek.
Mi van az Orion-köd belsejében?
A kutatók először a porra gyanakodtak. Az infravörös teleszkópok különösen jók a ködök és galaxisok “poros” összetevőinek tanulmányozására. Ennek azonban semmi értelme nem volt, mivel az árnyék más szűrőkben eltűnik. Ezért olyasvalamire gondoltak, ami bőségesen megtalálható egy ködben, de csak az elektromágneses spektrum egy szűk tartományéban látható. A legvalószínűbb anyag pedig a hélium volt.
A hélium a második leggyakoribb elem a világegyetemben, a megtalálható összes közönséges anyag körülbelül egynegyedét teszi ki. Valószínűleg olyan héliumról van szó, amelynek még két szabad elektronja van, a semleges hélium.
Úgy gondoljuk, hogy ez valójában hideg semleges hélium, amely elnyeli a háttérköd fényét. És ami talán a legfigyelemreméltóbb, hogy a háttérrel szemben valóban protosztelláris sugarakat látunk elnyelődni.
A JWST már látott protosztelláris sugárnyalábokat. A nyilvánossággal megosztott képek ezen sugárnyalábok és más kozmikus anyagok közötti hihetetlen kölcsönhatásokat mutatják. A heves kölcsönhatások fényt generálnak, így a távcsövek láthatják őket. De többről van szó, mint amit ezekben a konkrét esetekben láthatunk, így ezek a megfigyelések egy teljesen új utat nyitnak a tanulmányozásukhoz.
“Az ezen a területen dolgozó barátaim szerint ez sokkal izgalmasabb, mint a JuMBO-k, mert ha ezekben a kiáramlásokban semleges abszorber van, akkor lényegében először tudjuk majd közvetlenül megmérni a tömegüket”, magyarázta Dr. McCaughrean.
Az Orion-köd JWST megfigyeléseinek részletes elemzése, beleértve ezeket a titokzatos sötét abszorbereket is, itt olvasható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon