300 méternyi ókori vízvezeték maradványait tárták fel Izraelben
A felfedezésre a Giv’at HaMatos negyedben zajló lakásépítés előkészítése során végzett régészeti munkálatok közben került sor.
Az ásatások egy 300 méter hosszú szakaszt tártak fel, amelyet Heródes király építtetett mintegy 2000 évvel ezelőtt. Heródes uralkodása alatt a város lakossága nagymértékben növekedett, ami azt jelentette, hogy a forrásokból érkező és a ciszternákban tárolt víz már nem volt elegendő a város lakóinak ellátásához.
“A helyzet miatt a makkabeusok és Heródes király két bonyolult vízvezetéket építettek, hogy vizet szállítsanak Jeruzsálembe. Ez volt az ország, sőt az ókori világ egyik legnagyobb és legfejlettebb vízügyi projektje”, idézi a Heritage Daily Dr. Ofer Siont, az IAA munkatársát. Az ásatásról készült képek ugyanezen a linken tekinthetők meg.
A kutatók szerint a vízvezetékek a hidraulikus törvények elvének alkalmazásával szállították a vizet Jeruzsálembe a betlehemi forrásokból.
Jeruzsálem Kr. u. 70-ben történt lerombolása után a római 10. légió folytatta a vízvezeték karbantartását, hogy az Aelia Capitolina (Jeruzsálem) római kolóniát támogassa.
A felső vízvezeték útvonala kényelmes és szelíd topográfiai útvonalat követett. Eddig három különböző részt azonosítottak. Az alsó két rész a késő második templom időszakából, a felső rész pedig a felső városban állomásozó római légió idejéből származik.
Az ásatások során a vízvezeték alapjaiban 25 érmét is találtak, amelyek valószínűleg szerencsét hozó felajánlásokként kerültek oda.
“A felső vízvezeték ezen szakaszának feltárása és a 25 érme felfedezése lehetővé teheti a jeruzsálemi vízvezetékek építésének különböző szakaszainak datálását. Ez fényt deríthet arra a kérdésre, hogy ki építette az első vízvezetéket, a makkabeusok vagy Heródes király”, mondta az IAA képviselője.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított
Jól hangzik, de az ingyenes poggyászokról szóló új uniós szabályozás drágábbá teheti a fapados repülést
Mi van a Gízai Nagy Piramisban, ha nincs benne múmia?
Magyarország legnagyobb spirituális fesztiválja 30 éves – így ünnepel a Krisna-völgy
A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban
Ez az őrült kínzási módszer látszólag ártalmatlan, mégis tönkreteszi az elmét