Az üstökös, amely elsőként irtott ki településeket, majd megalapozta a földművelést
Egy mára kihalt észak-szíriai falu valószínűleg a legkorábbi példája annak az emberi közösségnek, amelyet közvetve eltalált és elpusztított egy nagy üstökös, amely nagyjából 12 800 évvel ezelőtt csapódott a Földbe. Az üstökös becsapódása drámai életmódváltást eredményezett a vadászatról a földművelésre, sőt a vadállatok irányítására is, derül ki a térségből még a 70-es években feltárt maradványok új elemzéséből.
A jelenlegi elemzések alapján ez lenne a legkorábbi példa arra, hogy egy kozmikus becsapódási esemény katasztrofálisan érintett egy emberi települést.
A kutatócsoport új értelmezése a Tell Abu Hureyra nevű őskori faluból származó ásatási anyagról, amely ma az észak-szíriai Aszad-tó tározó alatt van elmerülve, szintén arra utal, hogy a helyi éghajlat drasztikusan megváltozott akkor, amikor a Föld összeütközött a 100 kilométer széles, széteső jeges test, egy úgynevezett Kentaur szilánkjaival. Ezek az objektumok kettős természetűek, mivel úgy néznek ki, mint az aszteroidák, de üstökösökhöz hasonlóan gáz- és porcsóvát hagynak maguk után.
Az életet ‘forradalmasító’ üstökös
Az úgynevezett légrobbanás során az üstökös egyik hatalmas hőt tartalmazó darabja feltehetően magasan a bolygó légkörében robbant fel, és intenzív lökéshullámokat zúdított a falura, kiirtva ezzel a települések lakóit. A tudósok azt is gyanítják, hogy a pleisztocén–holocén becsapódási eseménynek nevezett jelenség porral takarta el a régiót, elzárva a napfényt és hideg telet idézve elő.
Az üstökös becsapódása előtt a feljegyzések szerint a telepesek főleg vadon termő gyümölcsöket, bogyós gyümölcsöket és hüvelyeseket fogyasztottak. Az eseményt követő maradványok már azt mutatják, hogy étrendjük a gabonafélék és a lencse felé tolódott el, ami a korai termesztési kísérletek eredménye.
Az új tanulmány szerint a térségben a szárazságtűrő növények is elterjedtek, ami a hűvös éghajlatról a sokkal szárazabbra való váltást mutatja. “A bizonyítékok egyértelműen azt mutatják, hogy a falusiak árpát, búzát és hüvelyeseket kezdtek termeszteni”, mondta James Kennett, a Kaliforniai Egyetem emeritus professzora.
Ezek az eredmények összhangban vannak azzal a 2007-es hipotézissel, miszerint bolygónk több ilyen üstökös robbanásának volt szemtanúja a kontinenseken. A szíriai falu felett kitört óriás üstökös részei a kutatók szerint több mint 50 ismert helyre záporoztak legalább öt kontinensen.
Mivel az üstökös “becsapódása” közvetett volt, és valójában a levegőben történt robbanás, a kutatók szerint nincsenek kráterek a talajban. “De valójában nincs is szükség kráterre”, magyarázta Kennett.
Sok elfogadott becsapódásnak nincs látható krátere.
A kutatást az Airbursts and Cratering Impacts című folyóiratban megjelent tanulmányban ismertetik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk