Egyszer már teljesen megfagyott a Föld, hogyan maradt fenn az élet akkor?
A Föld legrosszabb napján, a perm-triász kihalás kezdetén a bolygó felszíne tüzes pokollá változott. Történelmének más időszakaiban azonban a bolygó felszínét teljesen befedte a hó és jég.
700 millió évvel ezelőtt a Föld egy óriási hógolyó volt, amelyet pólustól pólusig beborított a jég. Egy globális ‘mélyfagyasztás’ történt, amely a legkorábbi összetett élet fennmaradását fenyegette,
olvasható az Ancient Earth: Frozen összefoglalójában, amely a NOVA új dokumentumfilm-sorozatának epizódja, amelyet a BBC-vel együttműködésben hoztak létre.
Hogyan sikerült az életnek kitartania ebben a hihetetlen világban? Vezető tudósok vizsgálják, hogyan válhatott ez a katasztrófa az élet katalizátorává, hogy kreatív új utakon fejlődjön, miközben visszapattant a szakadék széléről, megteremtve a terepet a ma látható elképesztő összetettséghez.
Az IFLScience Caitlin Saks vezető producerrel beszélgetett, hogy többet megtudjunk arról, mit élt át a Föld a leghidegebb napokban, és hogyan lehet bolygónk történetének egy ilyen idegen fejezetét megörökíteni a kamerával.
Mi derül ki ebből az epizódból?
“Azt hiszem, sokan nem is tudják, hogy a Föld történetében volt olyan időszak, amikor az egész bolygót pólustól pólusig jég borította. Egy nagy hógolyó voltunk. És ez elég meglepő, mert hogyan élhette volna túl az élet ezt? Ez a nagy kérdés, amit a tudósok vizsgálnak.”
Ez az epizód elmélyül a történtekben: Mi okozta ezt a korszakot a Föld történetében? Hogyan jutottunk ki belőle? És hogyan vészelte át az élet? Úgy tűnik, hogy ez a korszak valóban elősegíthette az élet evolúcióját és diverzifikációját az összetettebb élet felé.
Nehéz újraalkotni a tájakat a Föld távoli történelmének vizsgálatához?
“Igen és nem. A Földön a múltban történteket úgy érthetjük meg, ha a ma fellelhető geológiai bizonyítékokat nézzük. A ma zajló folyamatokból következtethetünk arra, hogy mi történt a múltban. Így például Izlandon megnézzük, hogy hol terjed szét ma két lemeztektonikai lemez. Tudjuk, hogy a lemeztektonika évmilliókkal és évszázmilliókkal ezelőtt is zajlott, tehát ugyanezeket a földi folyamatokat láthatjuk ma is a bolygón, és ez tájékoztat minket arról, hogy mi történt a múltban, és egyfajta képet is ad nekünk arról, hogy mi történt a múltban.”
“Természetesen fogalmunk sincs arról, hogy a dolgok valójában hogyan néztek ki, csak a legjobb tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésünkre, amelyeket össze tudunk gyűjteni, és nagyon sok különböző tudóssal és tanácsadóval dolgoztunk együtt, hogy megpróbáljuk ezeket a grafikonokat a lehető legpontosabbá tenni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?