Ennyi időnk lenne, mielőtt egy napkitörés elpusztítja a Földet
A Nap nevű csillag nélkül nem lehetne élet a Földön. Ebben az óriási égitestben azonban ott van a pusztítás potenciálja is. A NASA most megosztotta, mennyi időnk lenne felkészülni az általunk ismert világ végére, ha bekövetkezne egy végzetes napkitörés.
A NASA egy csapata szorgalmasan alkalmazza a mesterséges intelligenciamodelleket a napviharok adataira. Céljuk egy olyan korai előrejelző rendszer kifejlesztése, amely szerintük 30 perccel azelőtt értesítheti a bolygót, hogy egy potenciálisan pusztító napvihar elérne egy adott területet – írja a Universe Today.
Ez az idő annak köszönhető, hogy a fény gyorsabban terjed, mint a Napból a napviharok során kilövellő anyag. Ezek az események egyes esetekben – mint például Québecben 35 évvel ezelőtt – órákra megszüntethetik az áramellátást. Szélsőségesebb események, mint például ami több mint 150 évvel ezelőtt Carringtonban történt, hatalmas pusztítást okozhatnak az elektromos és kommunikációs infrastruktúrában.
Különböző műszerek állnak rendelkezésünkre
A tudósok már régóta tisztában vannak a problémával, és nem is tétlenkedtek. A Naprendszer felfedezésének jelenlegi szakaszában rengeteg műhold figyeli a Napot, amelyek segítségével azonosítani lehet ezeket a napkitöréseket.
E műholdak közé tartozik az ACE, a Wind, az IMP-8 és a Geotail, amelyek adatokat szolgáltattak a NASA csapatának. De mint azt bármelyik mesterséges intelligencia kutató elmondhatja, egy előrejelző modell kifejlesztéséhez meg kell mondani neki, hogy mit kell megjósolnia.
Az, hogy tisztában vagyunk vele, hogy közeleg egy napvihar, még nem elég. Azt is tudnunk kell, hogy milyen hatással lesz a bolygónkra, amikor eléri azt. Ezért a kutatók adatokat gyűjtöttek olyan felszíni állomásokról is, amelyeket szintén érintett néhány, a műholdak által észlelt vihar.
A DAGGER előrejelző rendszer
A tudósok ezután nekiláttak egy mesterséges intelligenciamodell betanításának. DAGGER-nek nevezték el, és meglehetősen lenyűgöző specifikációkkal rendelkezik a meglévő előrejelző algoritmusokhoz képest.
A legjelentősebb előrelépés a DAGGER sebessége. Az indiai Inter-University Center for Astronomy and Astrophysics kutatói csapata, élén Vishal Upendrannal azt állítja, hogy az algoritmus kevesebb mint egy másodperc alatt képes megjósolni egy napvihar esemény súlyosságát és irányát, és percenként képes előrejelzést készíteni.
A korábbi algoritmusok próbálkozásai nagyságrendekkel hosszabb időt vettek igénybe. Szinte olyannyira, hogy alig adtak figyelmeztető időt, mielőtt egy napvihar elérte volna a Földet. A DAGGER azonban gyors logikájával a Föld teljes felszínére vonatkozóan képes elvégezni az előrejelzést.
Az előrejelzés gyorsasága és azoknak az egész golyóra való alkalmazásának képessége együttesen jelentős előrelépést jelent a DAGGER számára a napviharokból eredő potenciális veszélyek előrejelzésében és az azokra való pontos reagálásban.
Most pedig éppen időben kezdi meg a működést a rendszer ahhoz, hogy elég adatot gyűjtsön a Nap 11 éves napciklusának 2025-ben elérkező csúcspontja előtt. Ez ad néhány évet a közüzemi és kommunikációs vállalatoknak ahhoz, hogy beépítsék a DAGGER-t a fenyegetésértékelő rendszereikbe, mielőtt a legsúlyosabb Nap-időjárás bekövetkezik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Képesek lennénk egy űrszondát egy másik csillagrendszerbe küldeni?
Vajon mi lehetett az ‘izraeli Stonehenge-nek’ nevezett kőkör valódi célja?
Megrendítő kiállítás nyílik Budapesten a város 1944-45-ös ostromáról
A Szaturnusz gyűrűi néhány héten belül eltűnnek
Sztálin legszörnyűbb Gulag-tábora, amit lakói csak Kannibálszigetnek neveztek
A matematika bizonyította be a korábban figyelmen kívül hagyott részecskék létezését