A Naprendszer kilencedik bolygója felrúghatja a gravitációról alkotott elképzeléseinket
Az űrben továbbra is történnek olyan felfedezések, amelyek megkérdőjelezik a tudományos hiedelmeket, mivel távoli objektumok felfedezésének hála kiderül, hogy a Naprendszer sokkal nagyobb, mint azt eddig gondolták. Most sincs ez másképp, ezúttal épp egy bolygó létezése (vagy épp nemléte) foglalkoztatja a tudósokat.
Most bizonyítékok utalnak egy kilencedik, eddig felfedezetlen bolygó létezésére, amely a Naprendszer peremén található. Ez pedig azt jelentheti, hogy a gravitációról alkotott elképzeléseink tévesek, adta hírül az Indy100.
A felfedezést két tudós tette, akik a Tejútrendszer a Naprendszer külső peremén lévő objektumokra gyakorolt hatását tanulmányozták.
A galaxisok képesek rendkívül gyorsan forogni anélkül, hogy bármi is elhagyná azokat, és a legtöbb szakértő szerint a sötét anyag létezése magyarázatot adhat erre. A sötét anyag láthatatlan, nem bocsát ki és nem is ver vissza fényt. A feltételezések szerint a galaxisokat sötét anyag-gyűrűk veszik körül, amelyek a saját gravitációs vonzásukkal kötik össze a galaxisokat, és megakadályozzák, hogy anyagot veszítsenek.
Egy bolygó, ami miatt mindent újra kellene gondolnunk?
Most azonban a módosított newtoni dinamika (Modified Newtonian Dynamics, MOND) gravitációs elmélete azt sugallhatja, hogy nem a sötét anyag az oka annak, hogy a galaxisok a megdöbbentő forgási sebességek ellenére is egyben maradnak. Ehelyett egyesek úgy vélik, hogy a galaxisok által tapasztalt forgási sebességek mellett egy újfajta gravitációs viselkedés lép fel.
Harsh Mathur, a Case Western Reverse tudósa kifejtette: “A MOND nagyon jól magyarázza a galaktikus méretű megfigyeléseket, de nem számítottam arra, hogy a külső Naprendszerre is észrevehető hatása lesz.”
A kilencedik bolygó azért kerül a képbe, mert a Kuiper-övben, a Naprendszer külső peremét körülvevő kisbolygóövben lévő objektumoknál olyan csoportosulásokat és pályahajlási anomáliákat figyeltek meg, amelyek az öv más objektumainál nem fordulnak elő. A szakértők úgy vélik, hogy ez egy még fel nem fedezett kilencedik bolygó jelenlétének tudható be, ugyanis ez a jelenség már korábban is előfordult új bolygók felfedezésével, mivel azok gravitációja vonzza a Naprendszer más objektumait.
Katherine Brown, a Hamilton College professzora nyilatkozott ezzel kapcsolatban: “Meg akartuk nézni, hogy a kilencedik bolygó hipotézisét alátámasztó adatok hatékonyan kizárják-e a MOND-ot.”
Tanulmányukból kiderült, hogy a hipotézis helyes lehet, és az extra bolygó létezése felé mutathat. Azonban felhívták a figyelmet arra, hogy az adatsoruk nagyon kicsi, így nem lehet végleges következtetéseket levonni.
Brown kifejtette, hogy “az eredménytől függetlenül ez a munka rávilágít arra, hogy a külső Naprendszer laboratóriumként szolgálhat a gravitáció tesztelésére és a fizika alapvető problémáinak tanulmányozására.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban