Örömhír: Már csak 14 ezer potenciálisan gyilkos aszteroidát kell megtalálnunk
Normál esetben hosszú percekig is képesek vagyunk egy igényes infografikára tapasztani szemeinket. De vajon akkor is, ha az olyan hiányosságra mutat rá, amely emberek millióinak halálát okozhatja? Mert a NASA október 16-án kiadott infografikája pont ezt teszi. Ugyanis rengeteg potenciálisan halálos aszteroida vár még felfedezésre.
A NASA egyik gyakorlatiasabb feladata a “bolygóvédelem”, azaz a Földbe csapódó és nagy pusztítást okozó aszteroidák figyelése. A legtöbb ember hallott már arról, hogy mi történt a dinoszauruszokkal. A NASA bolygóvédelemmel foglalkozó részlege arra törekszik, hogy velünk ne történjen hasonló, számol be a Universe Today.
Könnyű azt mondani. Az aszteroidák ugyanis nem bocsátanak ki saját fényt, így általában csak akkor lehet észlelni őket, ha a felszínükről visszaverődő napfény az éjszakai égboltot figyelő különböző távcsövek valamelyikébe jut. Az utóbbi időben egyre több olyan van, amelyet kifejezetten aszteroida-vadászatra terveztek.
Ezek az új teleszkópok már javában rajta vannak az ügyön. Az infografika rámutat, hogy 2023 augusztusának végén 32 ezer ismert földközeli aszteroida lesz. Az ezek felkutatására és követésére tett erőfeszítések még lenyűgözőbbek. Amatőr és hivatásos csillagászoktól egyaránt több mint 405 millió megfigyelést küldtek be a Minor Planet Centerbe, amely a NASA bolygóvédelmi stratégiájának egyik központi csomópontja és az aszteroidavadászok központi elszámolóközpontja a világ minden tájáról.
Rengeteg aszteroida rejtőzik még
Most pedig jöjjenek a nyugtalanító részek. A 32 ezer földközeli aszteroida közül több mint 10 ezer átmérője meghaladja a 140 métert. A legáltalánosabb becslések szerint, ha ezek közül egy eltalálná a Földet, képes lenne egy egész várost eltörölni. Összehasonlításképpen, az az aszteroida, amely 2013-ban az oroszországi Cseljabinszkba csapódott, ablakokat betörve és közel 1500 embert megsebesítve, legfeljebb 20 méteres lehetett.
Egy hétszer ekkora aszteroida sokkal pusztítóbb lenne, és valószínűleg nem égne el a légkörben. Ezzel szemben a cseljabinszki meteor a levegőben szétesett, mielőtt becsapódhatott volna. Attól függően, hogy hova csapódna be, egy ilyen aszteroida könnyen megsemmisíthetne egy várost, és emberek millióit ölhetné meg.
Egyelőre nem tudunk arról, hogy a 10 ezer 140 méter széles aszteroida közül bármelyik is ütközési pályán lenne a Földdel. Az infografikán szereplő másik szám azonban talán a legijesztőbb. A NASA bolygóvédelmi szakértői szerint ugyanis az ilyen méretű földközeli aszteroidák felét sem találtuk még meg.
Becsléseik szerint több mint 14 ezer 140 méter átmérőjű aszteroidát kell még megtalálnunk. És ezek közül az egyik akár összeütközés előtt is állhat. Még meglepőbb, hogy becsléseik szerint mintegy 50 olyan 1 km átmérőjű aszteroida van, amelyet még nem találtunk meg az űrben lebegve. Egy ekkora aszteroida katasztrofális hatással lehet a civilizációra, sokkal nagyobb mértékben, mint egy város, bár még mindig nem éri el a dinoszauruszok becsült 10 kilométeres átmérőjű becsapódásának mértékét.
A bolygóvédelmi közösségnek, amely egy sor más szervezetet is magában foglal, nem csak a NASA-t, sokkal több tennivalója van az emberiség biztonságának garantálása érdekében, ha a számítások helytállóak. De minden aprócska dolog segít, még az egyszerűen csak információt közvetítő infografikák is potenciálisan inspirálhatnak valakit arra, hogy csatlakozzon a vadászathoz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon