Kirúgták a veszélyes kínai mosodásokat a brit hadihajók fedélzetéről
A kommunista Kína kiterjedt besúgó hálózattal rendelkezik odahaza, de külföldön is felhasználják a kínai származású embereket, hogy jelentsenek különböző pozícióból az ázsiai nagyhatalom titkosszolgálatának. Most a britek hagytak fel egy majdnem 100 éves hagyománnyal, hogy megszüntessék a kémkedés lehetőségét.
A The Sun beszámolója szerint a brit Királyi Haditengerészet állítólag úgy döntött, hogy a kémkedés lehetősége miatt felhagy azzal a régóta fennálló hagyománnyal, hogy kínai személyzetet alkalmazzon a hadihajók fedélzetén. A brit hadihajók már régóta igénybe veszik a kínai, főként hongkongi mosónők segítségét, akik az 1930-as évek óta felelnek a matrózok egyenruháinak és a tisztek fehér abroszainak mosásáért és vasalásáért. Most viszont a Királyi Haditengerészet úgy döntött, hogy ezeket a kínai mosodai munkásokat nepáli gurkhákkal helyettesíti.
Ennek a radikális húzásnak az lehet az oka, hogy Peking megpróbálhatja kihasználni a kínai munkások jelenlétét, hogy bizalmas információkat szerezzen a haditengerészetről.
A brit média beszámolója szerint a gyakorlat megszüntetéséről szóló döntés akkor vált nyilvánvalóvá, amikor három kínai állampolgártól megtagadták a belépést a HMS Queen Elizabeth-re, a Királyi Haditengerészet legnagyobb és legerősebb hajójára. Erre akkor került sor, amikor a hajó a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengeren tartózkodott egy hordozó csapásmérő csoport missziójának részeként.
Egy másik eset során egy kínai mosodást, aki 39 évig szolgált, ebben a hónapban felmentettek a szolgálatból, amit a családja hongkongi tartózkodási helyével indokoltak.
A jelentésben idézett korábbi első tengerész admirális, Lord West admirális úgy nyilatkozott, hogy a biztonsági kérdések mindennél fontosabbak, de megjegyezte, hogy a kínai mosodások a brit erők mellett álltak a háborúkban, és néhányan a végső áldozatot is meghozták a nemzet védelmében.
Pár kínai maradt, de…
Jelenleg még legalább négy kínai állampolgár dolgozik a Királyi Haditengerészetnél. A jelentés szerint ezek a személyek azért mentek át sikeresen a biztonsági átvilágításon, mert a családjuk Nagy-Britanniába költözött, tehát nincsenek kitéve közvetlenül az esetleges kínai nyomástól. A titkosszolgálat gyakran az anyaországban élő rokonokon keresztül igyekszik beszervezni egy-egy kiszemelt személyt, aki fontos pozícióban van.
A Királyi Haditengerészet szóvivője hangsúlyozta a biztonság fontosságát, és az esettel kapcsolatban kihangsúlyozta, minden polgári vállalkozó, beleértve ezeket a kínai munkavállalókat is, rendelkezniük kell a szükséges biztonsági engedélyekkel.
Kínai kémkedési törekvések
Jelentések szerint Peking folyamatos erőfeszítéseket tesz katonai titkok és érzékeny információk ellopására. A kínai kémek a jelentések szerint többek között a politika, a védelem és az üzleti szektor kritikus pozícióban lévő brit tisztviselőire összpontosítanak. Ez egy aggasztó tendenciát jelez az egyre kifinomultabb kémkedési módszerekben, amelynek célja a minősített információkhoz és érzékeny titkokhoz való hozzáférés.
Egy nemrégiben történt leleplezés során az MI5 kémfőnöke, Ken McCallum nyilvánosságra hozta, hogy Peking jelentősen fokozta erőfeszítéseit a brit atom-tengeralattjárókra vonatkozó titkos információk megszerzésére. Hangsúlyozta, hogy a pekingi kormány “kiemelt prioritásként” kezeli az AUKUS (Ausztrália, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) tengeralattjáró-projekt megzavarását. Az AUKUS szövetség fejlett fegyverek fejlesztésére vonatkozó terveit is szívesen megismerné közelebbről Peking, mivel a projekt várhatóan olyan csúcstechnológiákat fog felhasználni, mint a kvantumszámítástechnika.
Az MI5 kémfőnöke azt is állította, hogy kínai kémek diszkréten több mint 20 ezer személyt kerestek meg az Egyesült Királyságban online, írja a The EurAsian Times. Ez a riasztó szám is megmutatja a kínai kémkedési erőfeszítések mértékét és hatókörét.
Márciusban letartóztattak egy parlamenti kutatót, akit azzal gyanúsítottak, hogy Kína számára kémkedett. Az Egyesült Királyság szeptemberben még azt is bejelentette, hogy a brit fegyveres erők korábbi, kínai pilótákat kiképző személyzete jogi felelősségre vonható, és potenciális büntetőeljárás alá kerülhet, ha katonai taktikákat oszt meg egy idegen országgal. Ezt a lépést a 2022 októberében napvilágot látott leleplezések váltották ki, amelyek szerint több volt RAF, Királyi Haditengerészet és hadsereg pilóta a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg légierejét képezte ki. Ezek a pilóták, akiket átlagosan 110 millió forint (250.000 font) fizetést kaptak, egy dél-afrikai cégen keresztül kötöttek megállapodásokat. Ez a felfedezés komoly aggodalmakat vetett fel, hogy ezek a volt brit pilóták véletlenül hozzájárulhattak ahhoz, hogy a kínai hadsereg megértse a nyugati taktikákat. Az ilyen tudásátadás potenciálisan kockázatot jelenthet az Egyesült Királyság és szövetségesei repülőgépeire nézve.
Ahogy arról mi is írtunk korábban, a kínai titkosrendőrségek Európában csak a jéghegy csúcsa, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat