Rejtélyes űrutazóknak köszönhetjük a Föld nemesfémeit
A Yale és a Délnyugati Kutatóintézet (SwRI) tudósai az arany és a platina eredetének rejtelmeibe mélyedtek. Kutatásuk új perspektívát nyújt arra vonatkozóan, hogy ezek a nemesfémek hogyan jutottak el a Föld bolygó alsóbb rétegeibe.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett tanulmány megkérdőjelezi a hagyományos gondolkodásmódot. Egy jól ismert elmélet szerint az arany és a platina a földköpenyben halmozódhat fel. Ehelyett ebben a tanulmányban a kutatók egy átmeneti régiót azonosítottak a köpenyben, amely dinamikus tulajdonságokkal rendelkezik, és képes hatékonyan csapdába ejteni a lehulló fémkomponenseket, majd fokozatosan szétszórni azokat a köpenyben, írja a Greek Reporter.
Jun Korenaga, a Yale professzora hangsúlyozta: “Kutatásunk jó példa arra, hogy a meglévő ismereteink újraértékelése után váratlan felfedezést teszünk.”
Az arany és a platina az űrből érkezett a Földre
A tanulmány arra épül, hogy az arany és a platina évmilliárdokkal ezelőtt, a bolygó kialakulásának korai szakaszában, nagy égitestekkel való ütközések következtében érkezett a Földre. Egy kollégájával, Simone Marchival, a SwRI kutatójával együtt Korenaga olyan elméletet javasolt, amely fényt derít a jelenség mögött meghúzódó mechanizmusra.
Esztétikai vonzerejük és csúcstechnológiai termékekben való alkalmazásuk mellett az arany és a platina a rendkívül “sziderofil” elemek közé sorolható. A vashoz való affinitásuk miatt arra számítottak, hogy felhalmozódnak a Föld fémes magjában, vagy lesüllyednek a köpenyből. Mégis a felszín közelében találták meg őket.
A kutatócsoport innovatív megoldást javasolt erre a rejtélyre. Elméletük egy vékony, “átmeneti” köpenyrégió körül forog, ahol a sekélyebb rész megolvad, a mélyebb rész pedig szilárd marad. Ez a régió csapdába ejti a fémes elemeket, és fokozatosan szétszórja őket a köpenyben.
Ennek az átmeneti régiónak a maradványai “nagy, alacsony nyírási sebességű tartományokként” jelennek meg a köpenyben. Marchi szerint ez a tranziens régió jellemzően akkor alakul ki, amikor egy jelentős égitest ütközik a korai Földdel, ami tovább erősíti elméletük hitelességét.
A NASA küldetése
A NASA küldetése a 16 Psyche nevű aszteroida felfedezésére irányul. Az aszteroida teljesen fémből áll, és annyi aranyat tartalmaz, hogy vagy milliárdossá tehetne minden embert a Földön. Vagy összeomolhatna miatta az aranypiac, és destabilizálhatná a globális pénzügyi világot.
A Psyche küldetés csütörtökön indul a SpaceX Falcon Heavy rakétájával a floridai Cape Canaveralról, ahonnan hatéves útra indul az aszteroidaövben található otthonába.
Érkezése után két évig kering majd a Psyche körül, és összetételét, korát és domborzatát fogja tanulmányozni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon