Egy föld alatti óceán okozhatja a rejtélyes földrengéseket
A tudósok úgy vélik, hogy megtalálták az Új-Zélandot az elmúlt években megrázó “lassú mozgású” földrengések okát. Egy rejtett óceánt, amely 3 kilométerrel a tengerfenék alatt húzódik.
Az Indy100 beszámolója szerint víz egy óriási vulkanikus terület részeként került elő, amely körülbelül 125 millió évvel ezelőtt alakult ki. Ekkor ugyanis egy kitörés az USA-nál nagyobb lávatengert engedett a Föld felszínére.
A kutatók 3D-s szeizmikus érzékelőket helyeztek egy hajó mögé, hogy képet alkossanak az ősi vulkanikus területről. Ott a régóta eltemetett vulkánok körül vastag, réteges üledékeket találtak, amelyek a vártnál sokkal több vizet tartalmaztak.
Andrew Gase, a Texasi Egyetem Geofizikai Intézetének munkatársa elmondta, hogy “a normál óceáni kéregnek, amint eléri a 7-10 millió évet, sokkal kevesebb vizet kellene tartalmaznia.”
Földrengés, amely nem okoz kárt
A kutatók által vizsgált óceánkéreg tízszer olyan idős volt, mint ez, de a víz a térfogatának közel felét tette ki. Az Új-Zélandon áthaladó tektonikus törésvonal ismert arról, hogy lassú mozgású földrengéseket, vagy lassú csúszási eseményeket produkál.
Egy ilyen során a földrengés energiája napok vagy hónapok alatt szabadul fel, és gyakran nem vagy alig okoz kárt. A tudósok azonban nem tudják, hogy miért fordulnak elő gyakrabban egyes töréseknél, mint másoknál, de úgy gondolják, hogy az eltemetett vízzel függnek össze.
Az új vízterület megtalálása a törésvonalon, amely ilyen sok csúszási eseményt okoz, magyarázatot adhat minderre. Gase szerint “azt látjuk, hogy a víz mennyisége, ami itt lefelé folyik, valójában sokkal nagyobb, mint a normális.”
Ha a kutatók ki tudják dolgozni, hogy a víztartalékok hogyan befolyásolják a csúszási eseményeket, vagy esetleg tompítják azokat, akkor jobban megérthetik a tipikus földrengéseket.
Emellett szerintük a földalatti víznyomás kulcsszerepet játszhat a lassú csúszású földrengések révén a tektonikus feszültséget felszabadító körülmények kialakulásában is.
Ennek eredményeképpen Gase szerint a tudósoknak még mélyebbre kellene fúrniuk, hogy kiderítsék, hová is kerül a víz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény