Így fog kinézni, amikor az Androméda-galaxis összeütközik a Tejútrendszerrel
Androméda-galaxis nagy sebességgel felénk tart, azonban aggodalomra semmi ok, ugyanis csak néhány milliárd év múlva kezd összeolvadni a Tejútrendszerünkkel. Egy földlakó számára ez a folyamat nagyjából úgy fog kinézni, mint ez az új kép, amelyet a Gemini Obszervatórium készített.
Ez az NGC 7727, egy különös galaxis a Vízöntő csillagképben, mintegy 90 millió fényévnyire. Két óriási spirálgalaxis összeolvadása közben gravitációs kölcsönhatásuk óriási csillagcsóvákat lök a kozmoszba, számolt be a Universe Today. A kép a Universe Today oldalán tekinthető meg, címlapképünk egy korábbi kép a szóban forgó galaxisról.
A csillagászok szerint az NGC 7727-et létrehozó ütközés több mint egymilliárd évvel ezelőtt kezdődött. Ebben a zűrzavarban egy pár fekete lyuk tanyázik az eredeti galaxisokból. Ez a páros pedig két rekordot is tart. Ezek a Földhöz legközelebbi szupermasszív fekete lyukak és a valaha látott legközelebbi egymáshoz helyezkedő duó is egyben.
A Tejútrendszer és az Androméda-galaxis is erre a sorsra fog jutni
Az egyik fekete lyuk 154 millió naptömegű, a másik 6,3 millió naptömegű, és körülbelül 1600 fényévre vannak egymástól. A csillagászok becslései szerint a két fekete lyuk végül körülbelül 250 millió év múlva fog eggyé olvadni. Ekkor egy még nagyobb tömegű fekete lyuk keletkezik, és az ütközéssel heves gravitációs hullámok járnak majd. Remélhetőleg a LIGO obszervatórium egy jövőbeli változata addigra már működni fog, hogy a jövő csillagászai szemtanúi és feljegyezhessék az eseményt.
Bár az összeolvadás már régen elkezdődött, a galaxisra még mindig hatással van a folyamat. Ezek az óriási nyúlványok fényesek, fiatal csillagokkal és aktív csillagbölcsőkkel. Az ebben a rendszerben talált mintegy 23 objektumot fiatal gömbhalmazok jelöltjeinek tekintik. A csillagászok szerint ezek a csillaggyűjtemények gyakran olyan területeken alakulnak ki, ahol a csillagkeletkezés a szokásosnál nagyobb mértékű. Ráadásul különösen gyakoriak a kölcsönhatásban lévő galaxisokban, mint amilyeneket itt látunk.
Mivel a Tejútrendszer és legközelebbi szomszédja, az Androméda-galaxis (M31) gravitációs táncban kerülnek egyre közelebb egymáshoz, valószínűleg hasonló események fognak történni, mint az NGC 7727-ben. Egyes csillagászok szerint valószínű, hogy a Napot a galaxisunk egy másik régiójába repítik, a Föld és a Naprendszer pedig valószínűleg csak végigmegy az úton, és nem fenyegeti őket a pusztulás veszélye.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát