Pompeii graffitijei, az ókor közösségi hálója
Dr. Catherine Huntley régész munkája során Pompeji ókori falait történelmi jegyzetek tárházaként mutatja be. Napjainkban a graffiti gyakran negatív felhanggal bír, és a városi romlással hozható összefüggésbe. Az ókorban azonban, amikor kevés volt a pergamen és a papír, a graffiti a kommunikáció és az önkifejezés létfontosságú eszközévé vált.
Kutatásai révén Huntley elmerül az ókori művészetek világában, ahol az egyének nyomot hagytak maguk után, írja az Ancient Origins. Példa erre egy Faustus nevű személy, aki a nevét vésette a falba, vagy az alábbi videóban látható sok más felirat. A kommunikációnak ez a formája a 2000-es évek elejei SMS-ek és a ma használatos közösségi média szándékát tükrözi, vagyis az emberek összekapcsolását.
A feliratok között egy lenyűgöző leletet is látni, amely feltehetően egy kisgyermek keze munkája. Ezek a bonyolult vésetek, amelyek különböző korokban és kultúrákban hasonlóak, fényt derítenek a kognitív fejlődésre. A fej hangsúlyozása a gyermek egyedi perspektíváját jelzi, míg a sugárzó minták a gyerekek hatalmas kíváncsiságát hivatottak tükrözni. Ezen túlmenően a graffitik elhelyezkedése Pompeji fiatalságának aktív életmódját jelzi.
A jelzések több mint fele nyilvános helyeken található , ami gazdag, közösségi gyermekkori élményt jelez, eloszlatva az otthoni terekbe való bezártság gondolatát. Pompeji falai a lakosok történeteit mesélik el, áthidalva az időbeli szakadékot az ókor és a jelen közt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!