A dinoszauruszok és a meteorok kapcsolatáról már sokat hallottunk, de azóta viszonylag ritka volt, hogy nagyobb méretű kisbolygó találta el a Földet. Ez alól kivétel az 1908-as tunguszkai esemény, ahol egy meteor a légkörben felrobbanva hihetetlen méretű területet tarolt le. Bár az eseményt becsapódásként tartják számon, valójában a meteor a levegőben robbant fel, és csak a lökéshullám okozott károkat.
1908. június 30-án esett meg, hogy egy meteor érkezett a Föld légkörébe. Szerencsére a találat helyszíne Szibéria keleti része volt, ahol jóformán alig laknak emberek. Habár gyéren lakott terület, ettől még elmondások alapján 3 ember életét vesztette az eseményben.
A robbanást egy 50-60 méter átmérőjű aszteroidának tulajdonítják, amely felrobbant a levegőben. A robbanás olyan hihetetlen erejű volt, hogy 2150 négyzetkilométeres területen kilapított minden fát. A robbanás egy 12 megatonnás nukleáris fegyver erejével ért fel. A meteor nem ért földet, hanem nagyjából 5-10 kilométeres magasságban felrobbant, így krátert nem hagyott maga után.
A tunguszkai esemény a legnagyobb becsapódás a történelemben, habár a történelem előtti időkben jóval nagyobb becsapódások is történtek. Szerencse, hogy az esemény gyéren lakott terület felett történt, ugyanis egy ekkora robbanás egy nagyobb várost is könnyedén el tudott volna pusztítani. A letarolt terület nagyjából négyszer akkora, mint Budapest teljes területe.
Szemtanúk leírásai
1908. június 30-án körülbelül 7 óra 17 perckor, az Evenki őslakosok és orosz telepesek egy kékes fényre lettek figyelmesek, amely egy vékony vonalat húzott maga után. A horizonthoz közel érve egy hatalmas villanás láttak, amely felszálló felhőket eredményezett, ezt pedig egy tűzoszlop követte. Körülbelül 10 perccel később a hatalmas robbanás robaja is elérte a helyieket, amelyet a lökéshullám követett. A lökéshullám feldöntötte az embereket, betörte az ablakokat több száz kilométerrel arrébb is.
A robbanás erejét a szeizmikus mérőberendezések is észlelték szerte Eurázsiában. Egészen Németországban, az Egyesült Királyságban is észlelték az eseményt, de még Washington D.C.-ben is mérni tudták. A robbanás maga egy 5,0 magnitúdójú földrengésnek felelt meg a Richter-skálán.
A következő napokban Ázsiában és Európában fényesek voltak az éjszakák. Természetesen a megnövekedett por mennyiség miatt az atmoszférában az ég átláthatósága jócskán romlott, és hónapokig nem is javult a helyzet.
Voltak más elképzelések is, hogy ne csak meteorral tudják magyarázni az eseményt. Wolfgang Kundt azt állította, hogy a robbanás egy földgáz lelőhelynek is tulajdonítható, ahol körülbelül 10 millió tonna földgáz szabadult fel az atmoszférába. Szerinte a földgáz a levegőben tovább utazott még gyújtást nem kapott valahonnan. Mint egy kanóc, a földgáz meggyulladt, és egészen a forrásáig égett vissza, ahol természetesen berobbant.
Bármi is lehetett az esemény okozója, egészen biztosan felfoghatatlan méretű pusztítást végzett.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon