Női gladitárok véres harca megdöbbentette az ókori Róma lakosságát
Az ókori Rómában a férfia gladitátorok harcai iránt hatalmas érdeklődést tanúsított a lakosság, de nem annyira kézenfekvő, hogy voltak-e a férfi gladiátorok női megfelelői? Pedig voltak, és a sokat tapasztalt rómaiakat is sikerült megdöbbenteni velük:
A női gladiátorokat az ókori Rómában ugyanúgy képezték ki, mint a férfiakat. Decimus Junius Juvenalis, egy ókori római költő, megjegyezte, hogy a női gladiátorokat ugyanazokkal a módszerekkel és fegyverekkel készítették fel a harcra, mint a férfiakat. Azonban nem találhatóak feljegyzések olyan gladiátoriskolákról, ahol kifejezetten a nők kiképzése folyt volna. Juvenalis kifejtette, hogy a nők minden társadalmi osztályból, beleértve az előkelő és közönséges nőket is, részt vettek a gladiátorképzésben, írja a Heritage Daily.
Azonban kérdéses, hogy a felsőbb osztálybeli nők valóban beléptek-e az arénába harcolni, mivel ez a társadalmi megbélyegzés veszélyével járt. A közönséges nők tevékenységei általában nem váltottak ki nagy figyelmet vagy társadalmi kritikát az ókori Rómában. Ezért ha egy közönséges nő úgy döntött, hogy színésznőként vagy akár az arénában lép fel, valószínűleg nem járt súlyos társadalmi következményekkel.
Fontos megjegyezni, hogy az ókori római korból nem maradtak fenn olyan latin szavak, amelyek kifejezetten a gladiátor nőkre utalt volna, de “Gladiatrix” jelenleg a legelterjettebb kifejezés, ami inkább egy újkeletű kifejezés, amelyet ezeknek a női harcosoknak a leírására használnak.
A történelmi bizonyítékok és dokumentált beszámolók korlátozottak az ő létezésükről. Az ókori Rómában a női gladiátorok által vívott harcokról való bizonyítékok egy Ostia Anticában talált feliratban találhatók, amely a Kr. u. 2. században lezajlott arénajátékokat dokumentálja. A felirat említi egy helyi vezető részvételét abban, hogy “nőket biztosítottak a kardhoz. További írott források is utalnak olyan eseményekre, ahol nők különböző tevékenységekben vettek részt az arénában, beleértve a gladiátorharcot is. Ezek az emlékek és felfedezések tanúsítják, hogy az ókori Rómában valóban voltak női gladiátorok, akik aktívan részt vettek az arénai küzdelmekben.
Juvenalis szerint a női gladiátorok ritkák voltak, és újdonságként hirdették őket, de léteztek.
A ringben harcoló nők a kvázi mitikus amazonok természetes “leszármazottai” voltak, és ennek a megjelenítésnek egyértelműen volt egy erotikus vonása, nem utolsósorban azért, mert a női gladiátorok topless küzdöttek.
A British Museumban található egy márvány dombormű, amelyet Halikarnasszoszban találtak, és amely két nőt ábrázol – alattuk az Achillia, Achilleusz nőiesített változata, és az Amazon nevek vannak felírva -, akik egymással szemben állnak. Mindkettőjüknél kard és pajzs van, agancsok és karvédők. Pózuk atletikus és lenyűgöző. Juvenalis számára azonban a harcoló nők erotikája nevetséges: gúnyosan utal a gladiátrix nyakára, amely meginog a sisak súlya alatt, és a páncélos lábak vaskos, előnytelen kinézetét is megjegyezte, írja a BBC.
This Roman marble relief shows one of my favourite depictions of a gladiator. It was found at Halicarnassus (present-day Turkey), and depicts two heavily armed female gladiators, named Amazon and Achillia. pic.twitter.com/zvVs1zw9Tc
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) July 4, 2020
Meghökkentés volt cél a női gladiátorokkal
A gladiátor nők nem más férfiakkal vívtak csatát, hanem saját társaikkal vagy akár vadállatokkal az arénában. Ezek a küzdelmek különböző különleges eseményeken és arénákban zajlottak le. Az ókori rómaiak számára szokatlan és újszerű volt a női gladiátorok látványa a harcmezőn, és a vélemények ezzel kapcsolatban vegyesek voltak.
Ha a férfi gladiátorok a harci erő szimbólumai voltak, akkor a női gladiátorok ennek az ideálnak a felforgatását jelentették. Domitianus császár meghökkentés céljából például ( élt Kr.u.51-96.) állítólag gladiátorokat állított szembe törpékkel az arénában. A különös lépés minden bizonnyal a gladiátorok harcának normáitól való eltérést hivatott felidézni, de a római nőiesség normáitól is. A nőkre feleségként, és különösen anyaként tekintettek, a gyermekméretű emberekkel küzdő nők látványa megdöbbentőnek volt hivatott. Néró 66-ban etiópiai nőket, férfiakat és gyerekeket harcoltatott, ami szintén egzotikusnak számított. Cassius Dio történész etióp férfiakat, nőket és gyermekeket említ az arénában együtt, és ez is bizonyára a hagyományos római családideálhoz szokott közönség megdöbbenését szolgálta.
A késői köztársaság és a korai császárság idején kerültek a köztudatba, és Kr. u. 200-tól kezdve hivatalosan betiltották őket, mivel nem voltak illendőek.
Itt már írtunk arról, hogy milyen hajmeresztő dolgok történtek a Római Birodalomban, olvasd itt.
Szintén elolvashatsz egy cikket nálunk, ahol megtudhatod, miért épült meg a római Colosseum, olvasd itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű