Kreml beváltotta fenyegetését: Oroszország rongálhatta meg a finnek tengeralatti gázvezetékét
Még október 8-án sérült meg a friss NATO-tagállam, Finnország számára fontos gázvezeték és távközlési kábeleket. A következmények egyértelműen negatívan hatottak a finnekre, hiszen hirtelen szivárogni kezdett a vezeték, a brit földgázárak pedig közel 13 százalékkal emelkedtek. Szakértők szerint szabotázsakció érhette a Balticconnector nevű, a tengerfenéken futó vezetéket, és a “baleset” egyértelmű győztesét sem nehéz kitalálni. Most már bizonyíték is van erre.
Megrongált gázvezeték, bizonyítékok
Finn nyomozók szerint a Newnew Polar Bear nevű konténerszállító hajó szándékosan megrongálta Finnország és Észtország között futó földgázvezetéket és távközlési kábeleket, és az eset orosz összefüggésekre utal. A hongkongi cég tulajdonában lévő kereskedelmi hajó szándékos támadást hajthatott végre NATO-célpont ellen. Az eset után az Északi-sarkvidékre tartott a hajó, útban Kína felé, valószínűleg azért, hogy elkerülje a vizsgálatot, írja a Popular Mechanics híroldal.
A történet 2023. október 8-án kezdődött, amikor az automatikus azonosító rendszerek (AIS) adatai szerint a hajó és egy orosz atommeghajtású jégtörő áthaladt a Balticconnector gázvezeték felett. Ugyanebben az időben egy finn szeizmográfállomás “gyenge rengést” érzékelt a területen.
A környéken lévő Balticconnector vezeték rejtélyes nyomáscsökkenést tapasztalt, amely szivárgásra utalt, és két közeli tenger alatti távközlési vezeték is sérült. A kár a Balti-tenger közepén történt, messze a parttól, és így nem okozott személyi sérüléseket.
A nyomozók szerint a vezeték és kábelek sérülését “külső mechanikai erő” okozta, és egy hat tonnás hajóhorgony került elő a helyszínről. A Newnew Polar Bear később horgony nélkül jelent meg az oroszországi Arhangelszk kikötőjében.
A hajó üzemeltetője a hongkongi Hainan Xin Xin Yang Shipping Co, Ltd-ről az orosz Torgmollra nevű anyavállalatra változott, és a hajónak engedélyt adtak arra, hogy ellenőrzött útvonalon hajózzon Kínába az Északi tengeri útvonalon, amely orosz ellenőrzés alatt áll. Az útvonal jelentős mértékben csökkenti az Európából Ázsiába tartó hajóforgalom távolságát.
Finnország és a NATO védelme
Az incidens kapcsán felmerül a kérdés, hogy volt-e szándékos támadás, és egy idegen kormány megbízásából történt-e. Finnország a NATO tagja, hasonlóan Magyarországhoz, így egy külső támadás esetén az 5. cikkely érvénybe léptetéséhez vezethetne, ami szerint “az egy vagy több tag ellen Európában vagy Észak-Amerikában elkövetett fegyveres támadást valamennyi tag ellen irányuló támadásnak kell tekinteni”. Ugyanakkor a NATO valószínűleg nem fog háborút indítani egy megszakított gázvezeték miatt, azonban ez az eset figyelmeztető jel lehet a NATO-tagok számára, különösen azoknak, akik közel élnek Oroszországhoz, hogy óvatosan kell kezelni a további szabotázsakciókat.
És ugyancsak érdekes “színfoltjai” lehetnek a jövő háborúinak ezek a védhetetlen ovezetékek, amelyek egy országot meg tudnak bénítani mind energetikai, mind távközlési szempontból.
Ahogy írtuk már előzőleg, a finnek egyszer már csúnyán elverték az oroszokat, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban