Volt, nincs a zsidó állam!? Letörölték Izrael nevét több digitális térképről is Kínában
Két vezető kínai technológiai óriás, az Alibaba és a Baidu, hozzáláttak az “Izrael” szó eltávolításához a saját digitális térképeikről. Ennek az intézkedésnek a hátterében az áll, hogy Kínában az antiszemitizmus terjed a zsidó állam és a Hamász iszlamista terrorszervezet közötti konfliktus után.
A kínai internet szigorúan ellenőrzött terület, amelyen a Kínai Kommunista Párt tart szigorú felügyeletet. A cenzúra eddig is iszonyatos mértéket öltött az ázsiai országban, de most új szintet léptek.
Az izraeli-palesztin konfliktus kapcsán a kínai kormány mindkét felet az ellenségeskedések befejezésére szólította fel, és elítélt “minden erőszakot és a civilek elleni támadást”, azért az jól tudjuk, hogy Peking régóta a palesztin ügy barátja. Ellenségem ellensége a barátom elv alapján, ha Egyesült Államok és Izraellel szemben áll valaki, Kína egyből odaáll a másik oldalra. Oroszország esetében is elítélte a háborúskodást, de azért támogatja több módon is Kreml életben maradását. Itt írtunk erről bővebben: Kína valóban vazallusá tette Oroszországot, vagy ennél sokkal okosabb módot talált a céljaihoz?
Kína kommunista elnöke, Hszi Csin-ping egyértelműen a palesztin oldal mellett foglalt állást, hangsúlyozva, hogy nem hagyhatják figyelmen kívül a palesztinok által elszenvedett történelmi igazságtalanságokat. Az Egyesült Államokat folyamatosan ekézi a kínai média, amiért “a történelem rossz oldalán állnak Gázával kapcsolatban.” Mint ismert, a Gázát uraló Hamász iszlamista terrorcsoport fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, háromezret megsebesítettek, és a legutóbbi izraeli adatok szerint 229 túszt a Gázai övezetbe hurcoltak. A támadás elszenvedői civilek voltak, pártállástól és vallástól függetlenül. Izrael erre válaszul támadásba lendült, és Index azt írja, hogy a Hamász szerint 7950-re emelkedett az áldozatok száma.
Az amerikai The Wall Street Journal írja, hogy a Baidu online térképei, melyek a kínai nyelvet használják, ugyan megrajzolják Izrael nemzetközileg elismert határait és a palesztin területeket, valamint a fontos városokat is jelölik, de nem nevezik meg Izraelt a nevén. Olyan kisebb országok, mint Luxemburg, könnyedén azonosíthatók a térképen, de Izrael neve hiányzik. Hasonló módon járt el az Alibaba, amely az amerikai Amazon megfelelőjének tekinthető Kínában.
A kínai vállalatok nem adtak ki eddig magyarázatot erre az intézkedésre.
🇨🇳🇮🇱 China has REMOVED ISRAEL from its online maps, including Baidu and Alibaba! pic.twitter.com/UwcD86N3Pz
— Hend F Q (@LadyVelvet_HFQ) October 31, 2023
Talán az egyik legnagyobb megdöbbentést az keltet az elmúlt években, amikor megváltoztatták a Harcosok klubja befejezését Kínában, részletek itt.
Antiszemitizmus Kínában
Az antiszemitizmus megjelenése a kínai médiában és a közösségi médiában az elmúlt hónapokban megnövekedett, és ez egyértelműen a kínai hatalom akaratával esik egybe. A Hamász Izrael elleni támadásai óta végképp az tapasztalható, hogy antiszemita megjegyzések árasztották el Kína erősen cenzúrázott online platformjait és az izraeli kormány kínai közösségi média fiókjait.
Egy meghatározó kínai nacionalista kommentátor egyik bejegyzése nagy figyelmet kapott a kínai Weibo nevű közösségi média platformon. Ebben a kommentárban a Nyugatot figyelmeztetik, hogy ne szorítsák sarokba másokat, és összehasonlítják az eseményeket a múltbeli Németország és a zsidók üldözésével.
“A múltban Németország üldözött titeket. Most ti üldözitek a palesztinokat. Ebben a világban ne szorítsatok másokat a sarokba, mert ezzel csak a saját sírjátokat ásnátok”
– írta Ziwu Xiashi, akinek 1 millió követője van a Weibón, az X kínai megfelelőjén, a korábbi Twitteren.
A kínai interneten hosszú ideje terjednek olyan összeesküvés-elméletek, melyek szerint a zsidók szabadkőművesekhez hasonló szervezeteken keresztül befolyást gyakorolnak az amerikai kormány és a globális ügyek felett. Az állami tulajdonú CCTV-hoz köthető Weibo fiók például azt állította, hogy a zsidó közösség jelentős befolyással rendelkezik az amerikai pénzügyek és politika terén, és gyakran Izraelre hivatkozik, mint az amerikai választások meghatározó tényezőjére. Ezeket a bejegyzéseket azóta eltávolították, de a hatásuk megmaradt.
A magyar kormány Izrael mellett, az antiszemitizmus ellen
Bár Orbán Viktor fontosnak tartja a kínaiakkal való együttműködést, az izraeli-palesztin konfliktusban teljes mértékben kiáll Izrael mellett, és elítéli az antiszemitizmus újabb hullámait.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban