Sokkoló felvétel: elszigetelt törzs tagjai egy munkagéppel találkoznak
Új felvételek mutatják, amint az Indonéziában élő, érintetlen hongana manyawa törzs tagjai végignézik, ahogy egy ásógép zajosan tépi fel az erdejüket. A videó egy betekintést nyújt abba, amit egyes aktivisták “népirtásnak” neveznek a földdel és az azt otthonának nevező őslakosokkal szembeni bánásmódról.
Amint a videóból kiderül, az indonéziai szigeten folyó fakitermelési és bányászati műveletek mostanában behatolnak az érintetlen hongana manyawa nép esőerdejébe.
A felvételt nemrégiben készítette egy munkás, aki a nikkelbányászat megkezdése előtt fakitermelést végzett a területen. Két őslakos férfi óvatosan közelíti meg a gépet, és fegyverükkel hadonászva jelzik, hogy jelenlétük nem szívesen látott. Válaszul a buldózer vezetői felpörgetik a motort, amitől a férfiak elmenekülnek.
“Ez azért különösen megdöbbentő, mert nem tudtuk, hogy az erdőnek azon részére már behatoltak a cégek. Ez sokkal gyorsabban történik, mint amire számítottunk”, mondta az IFLScience-nek Callum Russell, a Survival International munkatársa.
A hongana manyawa egy érintetlen törzs, amelynek neve nyelvükön azt jelenti, hogy “az erdő népe”. A törzsnek becslések szerint 300-500 tagja van, valamint 3 ezren az 1980-as években felvették és fenntartanak némi kapcsolatot a nagyvilággal.
Halmahera szigetén élnek, amely balszerencséjükre a világ egyik legnagyobb nikkeltartalékán fekszik. Az elmúlt években a nikkel iránti kereslet az elektromos autók akkumulátoraiban való felhasználása miatt az egekbe szökött, így ez az egykor csendes sziget a nemzetközi bányavállalatok figyelmébe került.
Sokkal többet jelent a törzs tagjainak az erdő, mint azt el tudnánk képzelni
A részben a francia Eramet bányavállalat tulajdonában lévő Weda Bay Nickel 2019-ben kezdte meg a bányászati tevékenységet a szigeten, és jelentős terveik vannak arra, hogy a következő évtizedekben fokozzák erőfeszítéseiket.
“Az Eramet, már ha lehet ilyet mondani egyáltalán, a bányavállalatok Greta Thunbergjének tartja magát. Azt hiszik, ők a jófiúk, akik elektromos autók akkumulátoraiért bányásznak”, magyarázta Russell.
A német BASF vegyipari vállalat partneri kapcsolatot keres Halmaherán egy nagy olvasztási projekt megvalósításához. Nikkelt akarnak készíteni, amelyet elektromos autók akkumulátoraihoz lehet használni. Megint zöldnek akarják a környezet pusztítását eladni. Ironikus, hogy ezek az emberek szó szerint ‘az erdő népének’ nevezik magukat, és mégis ők azok, akiket a zöld átmenet nevében elpusztítanak.
A Weda Bay Nickel azzal érvelt, hogy a bányászati koncesszióik nincsenek a törzs által lakott területek közelében. A Survival International azonban azt állítja, hogy belső dokumentumokat szivárogtattak ki, amelyekből kiderül, hogy a vállalat antropológusokat bízott meg, akik figyelmeztettek a területen és környékén élő, érintetlen hongana manyawa népesség jelenlétére.
A törzsnek mély kapcsolata van az erdővel amelyben élnek és amelyre támaszkodnak. Amikor egy csecsemő megszületik, a köldökzsinórját a földbe ültetik a magok mellé. Az így keletkező születési fa gyökeret ereszt az illető életében, és az illető lelkének fizikai megtestesülését jelenti.
Azonban még ezek a szent fák sincsenek biztonságban a fakitermeléstől. Russell elmondta, hogy nemrégiben beszélt egy hongana manyawa férfival, akinek a saját születési fáját kivágták.
Azt mondta, tavaly szeptemberben visszament oda, és a Weda Bay Nickel elpusztította. Teljesen szívszorító volt. El lehet képzelni, mit jelent ez valakinek, aki hisz abban, hogy a lelke ezekben a fákban van. Úgy hiszik, hogy a fáknak is van lelkük, mint az embereknek. Szívszorító.
A környezet pusztulása nem az egyetlen probléma, amellyel a hongana manyawa szembesül. A tágabb világtól való elszigeteltségük azt jelenti, hogy alig vagy egyáltalán nem rendelkeznek immunitással az iparosodott világban előforduló általános betegségekkel szemben, tehát egy fertőzés könnyen megtizedelheti a lakosságukat.
Mivel a kívülállók egyre inkább betolakodnak a földjükre, fennáll annak a valós veszélye, hogy a hongana hanyawát halálos kimenetelű járványoknak teszik ki.
Ez tényleg a népirtáshoz közelít, mert ezeknek az embereknek nincs immunitásuk a külső betegségekkel szemben. Dél-Amerikától az Andaman-szigeteken át Indonéziáig litániányi esetek vannak olyan törzsekről, amelyek elvesztették népességük 50-99 százalékát, vagy teljesen kiirtották őket az érintkezéstől.
A fenyegetés visszaszorítása érdekében a Survival International lobbizik az összes elektronikai vállalatnál, hogy vállalják, nem vásárolnak nikkelt Halmaheráról, valamint a BASF-et próbálják meggyőzni, hogy ne fektessen be a sziget nikkeltermelésébe. Emellett nyomást próbálnak gyakorolni az indonéz kormányra, hogy hozza meg a szükséges óvintézkedéseket a sziget és a hongana manyawa védelme érdekében.
“Azt akarjuk, hogy a földjeiket megvédjék. A hongana manyawát még nem is ismerik el őslakos népként. Nem ismerték el a földjeiket. Jelenleg lényegében ugyanannyi joguk van, mint az állatoknak az erdőben, így ez egy igazán sürgős ügy. De hiszem, hogy változtathatunk rajta.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük