A tücskök lassan bekúsznak a fogyasztói piacra, mint új élelmiszerforrás. Hóbort-e ez vagy pedig a jövő alapélelmiszere?
Tücsök: a jövő alapélelmiszere?
A várakozások szerint 2050-re a világ népessége eléri a 9 milliárd főt. Ez ijesztő gondolat, mivel jelenleg a mezőgazdasági területek 70 százalékát állattenyésztésre használjuk, az óceánokat nap mint nap túlhalásszuk, hogy mindenkinek a lehető legolcsóbban élelmiszert állítsunk elő. És akkor még nem is beszéltünk az éghajlatváltozásról.
Nekünk, embereknek alternatív táplálékforrásokat kell keresnünk. Ideje tehát megismerkedni az entomofagia szóval, ami a rovarok fogyasztását jelenti.
A rovarok egyékbént már most is világszerte kb 2 milliárd ember étrendjének részei, csak mi, a nyugati világban idegenkedünk ettől. Pedig nem kellene. Az Egyesült Királyság például már lépett is. Náluk két különféle tücsköt lehet emberi fogyasztásra kínálni: a házitücsköt (Acheta domesticus) és a trópusi házi tücsköt (Gyllodes Sigallatus). Összességében tücsköt enni táplálóbb, környezeti szempontból fenntarthatóbb és mint később látni fogjuk, finomabb is, mint mondjuk marhahúst. Érdekelnek a rovarok? ITT írtunk a hangyák lenyűgöző társadalmáról.
- Szén-dioxid kibocsátás: A házi tücsök rendelkezik a legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással ehető fehérjekilogrammonként, összehasonlítva a lisztféreggel, csirkével, sertéssel vagy húsmarhával.
- Takarmánykonverziós arány (a bevitt takarmány tömege osztva az állat által elért tömeggel): a tücskök aránya sokkal kisebb, mindössze 1,7, míg a húsmarhák aránya 10. Tehát egységnyi takarmánnyal sokkal több tücsköt lehet nevelni, ami több fehérjét ad nekünk, embereknek.
- Ehető arány: A tücskök ehető részeinek aránya magas, 80 százalékos. Ezzel szemben a csirke, a sertés vagy a húsmarha ilyen arányai jóval alacsonyabbak: 55, 55 és 40 százalékosak.
- Vízlábnyom: A rovartermeléshez szükséges közvetlen vagy közvetett víz mennyisége körülbelül háromszor kisebb, mint a húsmarha esetében.
- Földterület: A rovarfehérje kilogrammonkénti földigénye 50-90 százalékkal alacsonyabb, mint az állatállományhoz szükséges terület.
Hány tücsköt kell megenni, hogy elegendő fehérjét fogyasszunk?
Meglepő, de a tücskök több vasat tartalmaznak, mint a spenót, több rostot, mint a barna rizs, több kalciumot, mint a tej, több káliumot, mint a banán, és több B12-vitamint, mint a vörös hús. A tücskök 28,6 gramm fehérjét (191 kalória) tartalmaznak 100 grammonként, azaz egy átlagos fizikai aktivitású, 70 kilogramm súlyú embernek alig 200 gramm tücsköt kell megennie a napi fehérjebevitelhez. Marhahúsból több kellene valamivel (220 gramm).
És hogy mennyire ízletesek a rovarkaják? Az iflscience.com szerzője Londonban próbálta ki és beszámolója szerint ha nem mondták volna, hogy mit eszik, akkor sose jön rá. “A textura és az íz csodálatos volt, biztosan kipróbálnám még”, mondta Chris Carpineti, a lap egyik szerkesztője a kóstoló után, pedig ő elég szkeptikusan érkezett saját bevallása szerint. A tücsök tehát nemcsak finom kaja lehet, de aki rendszeresen tücsköt eszik (valamilyen formában), az hozzájárulhat bolygónk fenntarthatóságának növeléséhez is. Itt van a kóstolásról egy videó:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin
50.000 éves neandervölgyi fejszét talált egy hatéves kisfiú
Tudtad, hogy delfinek védik az amerikai nukleáris arzenál negyedét?