Az egyre újabb technológiák hatalmas lehetőségeket adnak a szakértők kezébe, eddig ismeretlen világ tárul elénk ott, ahol nem is hinnénk.
Bármilyen nehéz elhinni, a régészek még ma is fedeznek fel olyan piramisokat, amelyekről eddig semmit nem tudtunk, írja a LADbible.
Ha középkori titkos piramisokról és kisvárosokról hallunk, akkor teljesen úgy érezhetjük, mintha egy filmben lennénk, igaz? Pedig ezúttal szó sincs hollywoodi forgatókönyvről.
Ráadásul nem is akárhol, hanem az Amazonas egyik legeldugotabb helyén fedezték fel az eddig ismeretlen piramisokat és városokat. A felfedezésről beszámoló folyóiratból kiderül, hogy egy új típusú, fejlett lézeres térképezési technológiát alkalmaztak a sűrű bolíviai esőerdő átkutatására.
Az új kutatási eszköznek köszönhetően pedig mérföldkőnek számító felfedezésre volt lehetőség. Mivel az Amazonas sűrűn benőtt vidékének a története viszonylag ismeretlen, most először kerültek elő konkrét bizonyítékok arra, hogy a környéken városszerű civilizációk voltak.
Eddig teljesen más volt a hivatalos álláspont
A régészek számára ez hatalmas felfedezés, mivel azt bizonyítja, hogy a térség őslakosai már azelőtt civilizált településeken éltek, hogy a spanyolok betették a lábukat Dél-Amerika földjére.
A Colorado State University kutatója, Chris Fisher szerint az új technológia a kutatások új korszakát nyitja meg az Amazonason. Mint mondta: „Reményeim szerint ez csak az első lépése egy hatalmas tanulmánysorozatnak.” Hozzátette, az új kutatások segítségével végre lehetőség nyílhat megítélni azokat a preckoncepciókat, amelyek az Amazonas térségének lakosságáról szólnak a prehispán időkben.
Dr. Fisher szerint ugyanis az az elfogadott álláspont, hogy a 16. századi spanyol megszállás előtt az amazóniaiak kis csoportokban éltek, korlátozott társadalmi fejlettséggel és mezőgazdasági rendszerekkel.
A mérföldkőnek számító friss felfedezés azonban teljesen másra utal. Fishert szerint ugyanis a most megtalált helyszínekhez hasonlókat általában már városoknak szoktunk tekinteni. Az új típusú kutatásnak köszönhetően egyébként 26 települést vizsgálhattak át, melyből 11 eddig teljesen ismeretlen volt.
Dr. Fisher számára egyébként hosszú munka gyümölcse érett be. Közel 20 éve tudott már ugyanis róla, hogy valami van abban a térségben, eddig azonban nem állt rendelkezésére a megfelelő technológia a feltáráshoz. Most viszont végre igen, és ez átírhatja a történelemkönyveket.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Wikimedia Commons/Nina (CC BY-SA 3.0)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?