Légvárakban élhetünk a jövőben a Holdon
A NASA áttörő, innovatív ötletversenye minden évben diákokat hív meg, akik olyan innovatív koncepciókat építenek és mutatnak be, amelyek a Holdra és azon túlra irányuló jövőbeli emberi küldetések hasznára válhatnak.
Az idei téma a “Felfújható rendszerek a holdi műveletekhez”, amelyek jelentősen csökkenthetik a Holdra küldött hasznos terhek tömegét és tárolt térfogatát. Ez kritikus fontosságú az Artemis-program szempontjából, mivel a több mint ötven évvel ezelőtti Apollo-korszak óta először térnek vissza űrhajósok a Holdra. Emellett csökkenti a Holdra, a Marsra és más mélyűri célállomásokra küldött hasznos terhek költségeit is, írja a Universe Today.
A versenyt a Nemzeti Űrkutatási Intézet (NIA) és a Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratórium (JHUAPL) közösen irányítja, és a GCD és a National Space Grant College and Fellowship Project finanszírozza. A kihívás keretében 5-25 diákból és kari tanácsadóikból álló csapatok nyújtanak be pályázatokat, és öt-nyolc döntőst választanak ki a további kidolgozásra.
A több évtizedes növekedés és fejlesztés ellenére a legénységgel ellátott űrrepülőgépek űrbe küldésének legnagyobb kihívása továbbra is a térfogat- és tömegkorlátozás. A kilövések még mindig szigorú számítások alapján történnek, amely egy ördögi kört hoz létre, mivel a nagyobb hasznos teher több hajtóanyagot igényel a földi gravitációból való kiszabaduláshoz. Ez viszont nagyobb rakétákat jelent, nehezebb hajtóanyagtartályokkal, és így tovább. Így a nagyméretű szerkezetek nem helyezhetők el a Hold vagy a Mars felszínén bonyolult telepítési mechanizmusok és helyszíni összeszerelés nélkül.
A könnyű anyagok jelenthetik a megoldást a Holdon való élethez
A NASA többféle megoldást is keresett erre a problémára, amelyek között szerepel a helyi erőforrások felhasználása az építőanyagok előállítására és az űrhajósok szükségleteinek kielégítésére. Ennek előnye, hogy az űrhajósoknak kevesebb készletet kell magukkal vinniük, miközben csökken az utánpótlási küldetésektől való függőség. Egy másik megoldás a nagy, felfújható rendszerek küldése, amelyek kis tömegűek, és könnyedén elférnének a raktérben. Amint elérik a célállomást és felfújódnak, a tárolt térfogatuk többszörösére tágulnak.
A fejlett szövetekkel és a belső merevítéssel együtt a felfújható rendszerek robusztus élőhelyet és védelmet nyújthatnak a zord körülményekkel szemben. Ez a célja a 2024-es BIG Idea Challenge versenynek, ahol a csapatok feladata olyan élőhelyek tervezése, amelyek felfújható elemeket tartalmaznak. Ezek a tornyoktól, portáloktól és antennáktól kezdve a puha robotikáig, működtető elemekig, csatlakozókig, telepítési mechanizmusokig, zsilipekig és ideiglenes menedékekig szinte mindenre kiterjednek.
Niki Werkheiser, a NASA STMD technológiai érlelésért felelős igazgatója a NASA nemrégiben kiadott sajtóközleményében elmondta: “Ez a kihívás azért izgalmas, mert olyan tervezési és mérnöki folyamatokra alkalmazza a dobozon kívüli gondolkodást, amely szükséges ahhoz, hogy kreatív megoldásokat építsenek be az űrmissziókba.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon