Egy teljesen új sziget emelkedett ki a vízből Japán partjainál
A múlt hónap végén történt víz alatti kitörés nyomán Japán partjainál egy új vulkáni sziget bukkant fel, amely füstöt ereget és lassan növekszik.
Az új sziget Jótó (korábban Ivo Dzsima) partjairól látható, amely az Ogaszavara-szigetek része, több mint 1000 kilométerre délre Tokiótól a Csendes-óceánban, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Egy meg nem nevezett tenger alatti vulkán kitörése hozta létre, amely október 21-én kezdett el kitörni. Október 30-ra a magma elérte a tenger felszínét, és egy új sziget formájában kezdett felhalmozódni, írja a The Japan Times.
“Egy korábbi szakaszban fekete színű, függőleges sugár, törmelék, amely megszilárdult magma, és víz ömlött felfelé. November 3. óta a kitörés változni kezdett, és a vulkáni hamu kibocsátása robbanásszerűen folytatódott”, mondta a lapnak Nakada Szecuja, a Tokiói Egyetem vulkanológus professzora.
Ha egyre több és több láva tör elő, és beborítja a területet, akkor szerintem az a rész örökre megmarad.
Egyel több vagy kevesebb, Japán számára szinte mindegy is
A világ óceánjain rendszeresen alakulnak ki új szigetek a hullámok alól feltörő vulkáni tevékenység eredményeként. A víz alatti vulkánok olvadt anyagot lövellnek ki, amelyet a tengervíz gyorsan lehűt, megszilárdul és halmot képez, amely a felszín fölé emelkedhet.
Japánban például még 2021 augusztusában egy újabb új sziget keletkezett a Fukutoku-Okanoba tenger alatti vulkán kitörésének köszönhetően, ismét Jótó szigetének közelében.
Japán a vulkáni tevékenység melegágya, mivel a világnak a Tűzgyűrűként ismert részén fekszik, amely mintegy 40 ezer kilométer hosszan veszi körbe a Csendes-óceánt, és a legutóbbi jégkorszak óta aktív vulkánok kétharmadát tartalmazza. Számos független lemezhatár találkozik itt, ami olyan változékony rendszert okoz, amely a világ földrengéseinek mintegy 90 százalékát generálja, és a Föld vulkánkitöréseinek mintegy felét a feljegyzések kezdete óta.
Ez az egyik olyan geológiai és földrajzi tényező, amely megmagyarázza, miért van Japánban annyi sziget. A 2023 előtt a hivatalos számítás szerint 6852 volt. Az év elején azonban egy újraszámlálás során kiderült, hogy valószínűleg több mint a duplája, összesen körülbelül 14 125 szigetet számlálnak.
Talán jobb lenne, ha átírnánk 14 126-ra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük