Franciaország érdekes ország. Számtalan különös ember és esemény történt itt. Kiváltképpen igaz ez a párbajok történetére. A múltban elterjedt volt a párbajozás, mint a viták rendezésének egy módja. Szinte mindenért párbajt vívtak, de vannak egészen érdekes történetek is. Ilyen volt például Barbier-Dufai ezredes és Raoul de Vere kapitány párbaja is.
A napóleoni háborúk idején esett meg, hogy Barbier-Dufai ezredes és Raoul de Vere kapitány összekapott egy egészen szokatlan dolog miatt. Az ezredes kigúnyolta a kapitány kokárdájának méretét, kinézetét és formáját. A megjegyzések Párizs Place du Carrousel terén hangzottak el, és a kettő úgy döntött, hogy ott helyben lerendezik vitájukat.
A két fél hősies párbajt vívott, de a fiatalabbik de Vere folyamatosan kikapott Barbier-Dufai képzett harcművésszel szemben. De Vere lelkesedését azonban nem törte le a vereség, annak ellenére, hogy négyszer is kikapott sorozatban. Egy párbaj általában egy lefegyverzés után eldől, de ez nem az a harc volt. De Vere nem elégedett meg az eredménnyel, ezért új szintre akarta emelni a párbajt, hogy növelje esélyeit. Bár, ami ezután következett valójában minden volt csak előnyös nem. Mindenesetre még csak innentől lesz érdekes igazán a történet.
A lovaskocsi párbaj
Emlékezzünk, hogy de Vere négyszer kikapott ellenfelétől. Ennek tudatában gondoljuk el, hogy mi is lehetett vajon a szántéka a következő tervvel. A fiatal kapitány egy közeli lovaskocsira mutatott, amellyel egészen szokatlan tervei voltak. De Vere a következőt találta ki: Összekötötték bal kezeiket, és a lovaskocsi hintójába ültek. Csak tőrökkel voltak felfegyverezve, és az ajtókat bezárták, hogy még véletlenül se szabadulhasson ki senki.
A lovaskocsi eközben két kört megtett a Place du Carrousel körül, míg a hátsóülésen vadul szurkálták egymást a párbajozó felek. Mikor a lovaskocsi megállt a bámészkodók kinyitották a kocsi ajtaját. Talán nem meglepő, hogy az ifjú de Vere holtan feküdt a hintóban, míg Barbier-Dufai elernyedten ült, alig lélegezve.
Pirruszi győzelmet aratva Barbier-Dufai nyerte meg a párbajt. Az ezredes is több szúrást kapott, illetve még jól meg is verte ellenfele. Fáradtsága és csekély ereje ellenére is még ki bírta jelenteni: „Uraim, legalább maguk igazolhatják, hogy igazságos módon öltem meg.” Természetesen ezek után maga is belehalt sérüléseibe, bár érdekes módon még megélte az azt követő napot.
Ebből is látszik, hogy a kokárda nem játék. Csak úgy nem lehet kigúnyolni, mert ha valaki megteszi, akkor a történelem legbizarrabb párbajainak történetében találhatja magát. Hogy megérte-e megvívni ezt a csatát? Ezt mindenki maga döntse el, de de Vere magának kereste a bajt. Négyszeres veresége lehet, hogy előjele volt annak, hogy nem kéne emelni a tétet.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyarország ad otthont az EU legnagyobb hadgyakorlatának, közben készül a új 800 milliárd eurós védelmi stratégia
Szentgyörgyi Dezső, a legeredményesebb magyar vadászpilóta végül MALÉV géppel vesztette életét
Csak nőnek kellett kiadni magát, több milliót keresett egy nyírségi férfi
A héten szabad szemmel láthatunk egy nóvarobbanást
Tokió és Oszaka, avagy Japán konyhája – képgaléria
Járvány miatt fokozott ellenőrzés a szlovák-magyar határon