Ha már volt 1814-ben egy sörárvíz Londonban, akkor miért ne legyen whiskyárvíz is? Az Egyesült Királyság nagyvárosainak szeszgyárai látszólag eléggé megbízhatatlanok a voltak a múltban. Elsőre tragikus, másodjára már inkább komikus események sorozatának következő állomásához értkezünk. Vagyis az 1906-os whiskyárvízhez.
Nem az 1814-es londoni sörárvíz volt az egyetlen alkohollal kapcsolatos katasztrófa, amely az Egyesült Királyságot sújtotta. 1826-ban épült a Loch Katrine (Adelphi) szeszfőzde Glasgow Gorbals kerületében. Ez a főzde a Muirhead Street-en állt. Ebben a szeszfőzdében történt 1906-ban egy szerencsétlen baleset, amelynek következtében több mint 568 000 liter forró whisky került a vízbe. Az áradás elöntötte a szeszfőzde udvarát és a szomszédos utcát is. Egy ember megfulladt, de másoknak sikerült megmenekülniük.
Alkoholmámoros katasztrófa
1906. november 21-én kora reggel a szeszfőzde egyik hatalmas kádja összeomlott, és hatalmas mennyiségű forró whisky szabadult fel. A tartályban körülbelül 190 000 liter folyadék volt, és az épület legfelső emeletén helyezkedett el. Amikor a mosótöltő szétrobbant, magával sodort két másik hatalmas kádat. A folyadék nagyjából 7-10%-os alkoholtartalommal bírt. Ez a hatalmas mennyiségű whisky az épületen keresztül az alagsorba folyt, ahol a draff (malátahulladék) háza volt — írja a Historic UK.
A kinti utcán számos mezőgazdasági cseléd várakozott szekerekkel, hogy felvegyék a draffot a szarvasmarhák takarmányozására. A forró szeszes ital árhulláma rájuk zúdult, átsodorva az embereket és a lovakat az utcán, ahol derékig gázoltak az alkoholos keverékben. Most, hogy a draff is hozzáadódott a keverékhez, az áradat folyékony ragasztó állagúvá vált.
A rendőrség gyorsan a helyszínre érkezett. Az elsőként kimentett két áldozat David Simpson és William O’Hara volt. Ez a két férfi az alagsorban lévő huzatházban tartózkodott, amikor az áradat az utcára sodorta őket. A forró whisky-keverék olyan erővel sújtott le, hogy az egyik férfinak a ruhája felét elmosta az áradat.
Az egyetlen halálos áldozat James Ballantyne, a busby-i Hyndland farmon dolgozó mezőgazdasági cseléd volt. Súlyos belső sérüléseket szenvedett, és nem sokkal a gyengélkedőre szállítása után meghalt.
Sokan szerencsésen megmenekültek. A mozgó folyadéktömeg a szeszfőzde hátsó részében található sütőházba csapódott. Egy ember a falnak csapódott, és a kialakult pánikban a többi ember nagy nehezen ki tudott jutni. A pékség berendezéseinek egy része végigsöpört az épület padlóján, a lépcső pedig összeomlott. Az emeleten rekedt négy embernek az ablakon kellett kiugrania, hogy kimeneküljön.
Egy idős asszony, Mary Ann Doran, a Muirhead Street 64. szám alatti lakos a konyhában ült, amikor a whisky, a huzat, a téglák és a törmelék hatalmas hulláma elöntötte a helyiséget. Először megpróbált kimászni az ablakon, de végül az ajtón keresztül sikerült kimenekülnie.
A Loch Katrine Distillery a következő évben, 1907-ben bezárt. A sörárvízzel ellentétben itt nem csiccsentettek be a helyiek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?