Elszámoltuk: mégsem akkora a Nap, mint amekkorának hittük
Egy új kutatás szerint a Nap csak egy kicsivel kisebb, mint eddig hittük.
Egy új tanulmány, alátámaszt egy korábbit, amely a csillag méretének kiszámításához annak hanghullámait, lényegében szeizmikus aktivitását használta, és amely a csillag sugarában is eltérést talált a hagyományos napmodellhez képest, írja a Futurism.
Most a kutatók a hanghullámok egy másik “módját” használva azt találták, hogy sugara néhány század százalékkal, vagyis néhány tíz kilométerrel különbséggel kisebb, ami nagyobb hatással lehet arra, hogyan értjük meg a belső szerkezetének működését.
“A szeizmológiai következtetések olyan dolgokat mutatnak, amelyek a nukleáris reakciókkal, a Nap kémiai összetételével és alapvető szerkezetével kapcsolatosak”, magyarázta a tanulmány társszerzője, Douglas Gough.
Míg a tudósok hagyományosan a Nap méretét a fényes külső burok, az úgynevezett fotoszféra mérésével becsülték meg, az újabb módszerek a csillag rezgései felé fordultak.
Ahogy a hanghullámok a Nap belsejében terjednek, visszaverődnek a fotoszféráról, és a felszín egyes foltjait rezgésbe hozzák. A tudósok ezeket a hullámokat különböző “módokra” osztják attól függően, hogy mi okozza őket.
Kicsi a Nap, de fényes
Az F-módú hullámokat a múltban már használták a Nap méretének becslésére. Az eredmények azt mutatták, hogy a csillag valamivel kisebb a szabványosnál. De ezeket a becsléseket némi bizonytalanság övezte, mivel az F-módú hullámok nem hatolnak át teljesen a fotoszférán, és mint ilyenek, kevésbé megbízhatóak a mérésekhez.
A biztosabb megállapítás érdekében a kutatók ehelyett P-módú hullámokat használtak. Ezeket a Nap turbulens belsejében fellépő hatalmas nyomásingadozások okozzák, és könnyedén képesek áthatolni a magon. Ez egy olyan sugarat eredményezett, amely “többé-kevésbé összhangban van” az F-módú becslésekkel, írták a kutatók, ami alátámasztja a kisebb Nap elképzelését.
Bármilyen apró is legyen a különbség – csak a százalék századrésze -, ez hatalmas különbséget jelenthet a Nap szerkezetében és összetételében.
“Félrevezető következtetéseket vonhatunk le csillagunk belső szerkezetének finom elemeiről”, mondta a New Scientistnek William Chaplin, a Birminghami Egyetem munkatársa.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum