Megoldották egy elképesztően ritka galaxis rejtélyét
Az NGC 3628 egy nem küllős spirálgalaxis mintegy 35 millió fényévre az Oroszlán csillagképben. Az NGC 3628-tól balra, mintegy 300 000 fényévnyire egy "árapálycsóva" húzódik. Ebbe ágyazva található az NGC 3628-UCD1 néven ismert, ultra-kompakt törpegalaxis. Fotó: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA Image processing: T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSF’s NOIRLab), M. Zamani (NSF’s NOIRLab), & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)
A Gemini Obszervatóriumot használó csillagászok egy csoportja nemrégiben megoldott egy régóta fennálló galaktikus rejtélyt, nevezetesen azt, hogy hogyan keletkeznek az ultrakompakt törpegalaxisok (dallamos rövidítéssel UCD-k).
Mindannyian ismerjük a spirál-, a küllős spirál- és az elliptikus galaxisokat, de ezen kívül is rengeteg más változatuk van. Az alig húsz évvel ezelőtt felfedezett UCD-k egy ilyen kevésbé ismert kategória tagjai, és a világegyetem legsűrűbb objektumai közé tartoznak. Kisebbek, mint a legtöbb más galaxis, becslések szerint 200 fényév átmérőjűek, körülbelül 100 millió csillaggal, és hasonló tömegűek, de nagyobbak a csillaghalmazoknál, számol be a Universe Today. Olyanok, mint a szteroidon élő gömbhalmazok.
Problémás galaxis
A probléma velük az, hogy nincs bizonyíték, ami alátámasztaná, hogy miért léteznek. Az uralkodó elmélet szerint ezek törpegalaxisok magjai, amelyek a külső rétegek eltávolítása után maradnak meg. Azonban, akárcsak az erdei analógiánkban tett sétánk során, ahol a fák minden életszakaszában láthattunk példákat, mostanáig nem volt megfigyelés arra vonatkozóan, hogy ez a folyamat ténylegesen lezajlott volna.
A korábbi kutatások nem találtak bizonyítékot az átmeneti fázisra, ezért csillagászok egy csoportja szisztematikus vadászatba kezdett a Virgo-galaxishalmazban. Ez egy több mint ezer galaxisból álló, 5 millió fényév átmérőjű csoport. A nemzetközi csillagászcsapat a hawaii Mauna Keán található, 8,1 méteres obszervatóriumot használta a kutatáshoz.
Először a Next Generation Virgo Cluster Survey (Következő generációs Virgo-halmaz-felmérés) felvételei alapján azonosították a vizsgálni kívánt galaxisokat. A képeket a Canada-France-Hawaii Telescope segítségével készítették, több száz galaxist azonosítottak, amelyeket megfigyelhettek.
Az érdekesnek tűnő galaxisokat mind lehetséges ősi UCD-knek gondolták. De csak lehetségesnek, mert azok az UCD-k, amelyeket csillagok vettek körül, megkülönböztethetetlenek voltak a távolabbi galaxisoktól. A Gemini Obszervatórium segítségével a célgalaxisok megfigyelései pontos távolságméréseket végeztek, így ki tudták zárni a távoli objektumokat, és csak a Virgo-halmazban lévőket hagyták meg. A megmaradt minták között olyan törpegalaxisok találhatók, amelyek ultrakompakt, sűrű maggal rendelkeznek.
A kutatócsoport legnagyobb örömére ugyanebben a tanulmányban közel 100 olyan objektumot találtak, amelyeknek nagyon kiterjedt, diffúz csillagburokkal rendelkeztek. És amelyekről azt feltételezik, hogy a külső rétegük elvesztése előtt álló törpegalaxisok. Tankönyvbe illő módon még masszív galaxisok közelében is voltak, amelyek nagy valószínűséggel nagy szerepet játszottak kialakulásukban. Eddig a kirakós hiányzó darabja elkerülte a kutatók figyelmét, de most úgy tűnik, hogy az ultrakompakt törpegalaxisok története talán teljes.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói