Marie Curie kutatási kéziratai még 100 év után is radioaktívak
Egy híres történelmi személyiség kutatásakor általában a munkásságukhoz és az anyagokhoz való hozzáférés jelenti az egyik legnagyobb akadályt. De sokkal nehezebb a dolguk azoknak, akik Marie Curie életéről írnak, aki férjével, Pierre-rel együtt felfedezte a polóniumot és a rádiumot, és megalkotta a részecskefizika gondolatát.
A jegyzetfüzetei, a ruhái, a bútorai, a laboratóriumáról nem is beszélve, nagyjából minden, ami a párizsi házából fennmaradt, radioaktív, és még legalább 1500 évig az is marad, számol be az Open Culture.
Ha valaki meg akarja nézni a kéziratait, a francia Bibliotheque Nationale-ban alá kell írnia egy felelősségvállalási nyilatkozatot, és csak ezután férhet hozzá az ólommal bélelt dobozba zárt jegyzetekhez. Curie-ék csak a radioaktivitásról tudtak, a radioaktív anyagok veszélyeiről nem.
Kutatásukkal azt próbálták kideríteni, hogy mely anyagok radioaktívak és miért, és nagyon sok veszélyes elem – tórium, urán, plutónium – csak úgy ott ült az otthoni laboratóriumukban, és izzott éjszaka, amit Curie gyönyörűnek talált, “mint halvány tündérfényeket”, írta önéletrajzában. Marie Curie a zsebében hordta ezeket az tárgyakat, ráadásul ő és férje csupán a szokásos laboratóriumi ruházatot viselték, semmi mást.
Curie 1934-ben, 66 éves korában halt meg aplasztikus vérszegénységben, amelyet radioaktív kutatásainak tulajdonított. A házat azonban egészen 1978-ig a párizsi Tudományegyetem Nukleáris Fizikai Intézete és a Curie Alapítvány használta. Ezt követően megfigyelés alatt tartották, mivel a hatóságok végre tudatában voltak a benne rejlő veszélyeknek. Amikor a környékbeliek észrevették, hogy szokatlanul sokan betegedtek meg rákkal közölük, azonnal a Curie-házat okolták.
A laboratóriumot és az épületet 1991-ben fertőtlenítették, egy évvel azután, hogy a Curie-hagyaték engedélyezte a hozzáférést Curie feljegyzéseihez és anyagaihoz, amelyeket a házból eltávolítottak. Nem sokkal később pedig életrajzi könyvek özöne jelent meg.
Mégis, 66 évesen meghalni nem olyan rossz, miközben radioaktív anyagokat hordozott a zsebében felnőtt élete nagy részében. Emellett pedig a tudomány nevében meg is változtatta a világot. Marie Curie volt az első nő, aki Nobel-díjat kapott, az egyetlen nő, aki újra elnyerte, az első nő, aki a párizsi egyetem professzora lett, és az első nő, akit saját érdemei alapján a párizsi Panthéonban temettek el. Sok áttörést pedig férje, Pierre 1906-ban bekövetkezett halála után ért el, aki egy forgalmas párizsi utcán megcsúszott és elesett az esőben, majd egy lovaskocsi elgázolta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt