A közelgő izlandi vulkánkitörés csak a kezdet, évszázadokig tombolhat a tűzhányó
Az izlandi Reykjanes-félsziget a vulkánkitörések új korszakát éli, amely akár 500 évig is eltarthat, ugyanis a Sundhnúkur és Grindavík alatt most összegyűlt magma egy évezredes ciklus része.
Izland potenciálisan küszöbön álló kitörése a Reykjanes-félszigeten egy 1000 éves vulkáni tevékenység folyamatába illeszkedik, amely valószínűleg évszázadokig fog kitöréseket okozni – állítják a tudósok.
“Lejárt az idő” – mondta Edward W. Marshall, az Izlandi Egyetem Északi Vulkanológiai Központjának kutatója a LiveScience-nek.
“Újabb néhány száz évnyi kitörésre készülhetünk fel a Reykjanesen.”
A félsziget déli részén a szeizmikus aktivitás októberben kezdett növekedni, és naponta több száz földrengést regisztrálnak. A hatóságok november 10-én kiürítették Grindavík városát, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a napokban bekövetkezhet a vulkánkitörés.
Az izlandi meteorológiai hivatal (IMO) szerint egy 15 kilométeres magmaalagút alakult ki a föld alatt az északi Sundhnúkur és Grindavík között. Az érintett terület magában foglalja a Blue Lagoon geotermikus gyógyfürdőt is, amely évente több százezer látogatót vonz.
Az alagútban lévő magma úgy tűnik, hogy a felszín felé tart, és nagy a veszélye annak, hogy át is töri azt. Az IMO szerint a legnagyobb magma-feláramlás jelenleg Sundhnúkur közelében található, körülbelül 3,5 km-re Grindavíktól északkeletre. A kutatók úgy vélik, hogy az alagútban lévő magma mennyisége “jelentősen több”, mint amennyi a Fagradalsfjall kitörése során jelen volt, amely több mint 800 évnyi tétlenség után 2021-ben kelt újra életre.
Ez a 2021-es kitörés a vulkáni tevékenység új ciklusának kezdetét jelentette a Reykjanes-félszigeten. A geológiai feljegyzések azt mutatják, hogy az inaktivitás 600 és 1200 év közöttig tart, amit aztán 200 és 500 év közötti kitörések követnek – mondta Clive Oppenheimer, a Cambridge-i Egyetem vulkanológus professzora.
“Úgy tűnik, 2021 egy új kitörési szakaszt indított el, amelynek során a Reykjanes-félszigetet átszelő több törészóna évszázadokon át ki- és bekapcsolódhat” – mondta.
A Reykjanes-félsziget két tektonikus lemez felett helyezkedik el, amelyek távolodnak egymástól. A felgyülemlett feszültség a ciklus folymán sorozatokban szabadul fel.
“Most ezen impulzusok egyikében vagyunk” – mondta David Pyle vulkanológus, az Egyesült Királyság Oxfordi Egyetem földtudományi professzora.
“Minden kitörés csak egy kicsit többet szabadít fel a tárolt feszültségből, és végül, amikor az összes felszabadul, a kitörések leállnak.”
Egyelőre nem világos, hogy a magma-alagút eredményeként biztosan kitörés következik-e be.
“Az ilyen típusú alagutak valójában tektonikus, nem magmatikus jellemzők. Más szóval, a láva kitölt egy törést, nem belenyomul a sziklába” – mondta Marshall.
Ha ez az alagút megreped, a kitörés több hétig is eltarthat. Oppenheimer szerint a régió korábbi kitöréseihez képest nagy mennyiségű magma nagyobb lávafolyamot eredményezhet a felszínen.
„Most várunk” – mondta Marshall.
“Azt jósolom, hogy ha kitörés történik, az mostantól számítva néhány nap és három hét között fog bekövetkezni. Ha nem tör ki három hétig, nem hiszem, hogy megtörténik. Onnantól a magma elkezd hűlni, megszilárdul és megkezdi a törések lezárását.”
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Magyarábiak – Magyarország legmesszebbi gyermek
Levélgereblyézés: miért jobb, ha idén ősszel kihagyod a kertészkedés ezen részét?
200 éves korig is élhetünk egy döbbenetes kutatási eredmény szerint
Nagyszabású felújítás kezdődött a Keleti pályaudvaron, erre kell figyelni!
Ez az első olyan csontváz, amelyet egy skandináv saga szereplőjeként azonosítottak
Tauridák: novemberben érkezik 2024 leglátványosabb meteorraja