Egy 1970-es évekből származó jelentés újragondolása során kiderült, hogy az ebben az évszázadban bekövetkező globális összeomlásra vonatkozó előrejelzések aggasztóan pontosnak tűnnek. 1972-ben az MIT egy tudóscsoportja számítógépes modell segítségével vizsgálta meg az emberiség jövőjét egy befolyásos emberek csoportjától kapott megbízás után.
A jelentés egy World3 néven ismert szisztematikus dinamikai modellt használt az emberi népesség, az ipari termelés, a szennyezés, az élelmiszertermelés és a Föld természeti erőforrásai közötti kölcsönhatások vizsgálatára. A kutatás megállapította, hogy egy stabilizált világ lehetséges, de drámai változásokra van szükség a társadalmi értékekben. Ha a korlátlan gazdasági növekedés a környezet figyelembevétele nélkül folytatódik, az élelmiszerhiányt az emberi jólét csökkenését okozhatja.
Végül a World3 kimutatta, hogy a a változások nélküli forgatókönyv nagy valószínűséggel a globális társadalom összeomlásához vezetne a 21. században. Az összeomlás ebben az összefüggésben viszont nem azt jelenti, hogy az emberiség kihalna. Sokkal inkább az ipari növekedés teljes stagnálásáról és az emberi jólét jelentős csökkenéséről van szó. A jelentés rengeteg kritikát és ellentmondást váltott ki, de az adatok egy újabb áttekintése azt sugallja, hogy a modell előrejelzése eddig meglepően jól sikerült — írja az IFLS.
Globális összeomlás forgatókönyvei
Az elmúlt évtizedek adatai igazodtak a jelentés előrejelzéseihez. Az új adatok felhasználásával négy különböző lehetséges forgatókönyvet vizsgált meg: két különböző változások nélküli forgatókönyvet, egy stabilizált világot és egy “átfogó technológiát. Utóbbiban az emberiség a technológiai fejlődés segítségével képes kilábalni a környezeti korlátokból.
Mindkét változások nélküli forgatókönyv globális összeomlást idézett elő a 21. században. Az egyik a természeti erőforrások kimerülése miatt, a másik a környezetszennyezés, az éghajlatváltozás és a környezeti pusztulás révén következett be. Az átfogó technológiai változásokkal képesek vagyunk elkerülni a teljes összeomlást, habár ez is végül az emberi jólét csökkenését okozta a technológia növekvő költségei miatt.
A stabilizált világ forgatókönyv szerint, amelyben sor került a társadalmi értékek drasztikus változására. A 21. század végére az emberi népesség stabilizálódott, és az életszínvonal stabil maradt. Ez mindenekelőtt azt erősíti meg, hogy az 50 évvel ezelőtti előrejelzések meglepően pontosak voltak, és úgy tűnik, hogy a világ még mindig nincs a stabil világ felé vezető úton. Ha van is egy halvány reménysugár, a munka azt sugallja, hogy a stabilizált világ és az optimista jövő még mindig karnyújtásnyira van tőlünk. Ennek eléréséhez azonban radikális változásokra lesz szükség.
A két jelenleg legjobban illeszkedő forgatókönyv azt mutatja meg, hogy az emberiség számára még nem túl késő változtatni. Van még választásunk, pályamódosítás még mindig lehetséges. De ez a lehetőség gyorsan elillanhat, ha nem élünk vele.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű