Videó: Putyin “migránsai” ostormolják az EU határait, épül az új vasfüggöny
AZ EU-ban Magyarország volt az első, amely határkerítést húzott a papírok nélkül érkező bevándorlók megfékezésére 2015-ben. Most 2023-ban az Oroszországgal szomszédos nyugati országok kénytelenek kerítést építeni hasonló okból, csak itt nem embercsempészek, hanem az orosz hatóságok terelik a migránsokat a határra, hogy ezzel is gyengítsék a szomszáédos országokat.
Fehéroroszország a Kreml-lel összejátszva már az ukrajnai háború kezdete óta igyekszik problémát okozni a vele szomszédos Lengyelországnak, de a lengyelek időben kacsoltak, és magyar szakértőket is bevonva felhúztak egy határkerítést. Akkor a bevándorlók Minszk hathatós segítségével jutottak el az EU határához, de úgy tűnik, hogy ez csak egy próba volt, és most már Oroszország is fegyverként használja a saját hazájukból elmenekülő tömegeket, írja a NewsWeek.
Oroszország fokozza a migrációs nyomást északon
Finnország is azzal vádolja az orosz kormányt, hogy manipulálja a menedékkérőket, és dokumentumok nélkül küldi őket a határra. Egy szakértő szerint a Kreml kísérletet tesz arra, hogy felmérje Finnország elszántságát, különös tekintettel arra, hogy Helsinki csatlakozott a NATO-hoz, és ezzel komoly ellenérzést váltott ki Moszkvából. Úgy tűnik, Oroszország nem csak Ukrajna, hanem minden vele határos ország belügyeibe bele kíván szólni. Itt írtunk arról, hogy Kreml beváltotta fenyegetését, Oroszország rongálhatta meg a finnek tengeralatti gázvezetékét, részletek itt.
Finnország november 16-án jelentette be, hogy február 18-ig négy határátkelőhelyet zár be Oroszországgal közös déli határán, mivel nőtt az Irakból, Jemenből és Szomáliából érkező menedékkérők száma. A finn határőrség az ország legforgalmasabb határátkelőin, a Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra és Niirala átkelőknél sorompókat állított fel. Ezek a helyek napi mintegy 3000 embert engednek át.
A döntést követően Norvégia igazságügyi minisztere, Emilie Enger Mehl, közölte, hogy Oslo hajlandó lezárni a határt Oroszországgal a messzi északon, ha az átkelők számának jelentős növekedése bekövetkezik.
Észtország is jelezte, hogy szükség esetén lezárhatja az Oroszországgal közös határátkelőket, miután nyolc szomáliai migráns próbált átjutni a NATO- és EU-tagállamba Narva határvárosán keresztül. Az észt belügyminiszter vádolta Moszkvát azzal, hogy indokolatlanul tologatja a határra a menedékkérőket, és kijelentette, hogy mindenkit visszaküldenek, aki dokumentumok vagy engedély nélkül próbálkozik.
There are reports in the media about clashes with migrants on Finnish-Russian border control points.
The migrants are coming from the Russian side.
Video shows the Niirala border control point at the Russian-Finnish border.
📹: DW https://t.co/g0R7ema5lf pic.twitter.com/99OoCyFZpb
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 18, 2023
A feszültséget a finn határőrök és migránsok közötti összecsapások is bemutatják, amit egy videó rögzített a Niirala határállomáson. A közösségi médiában megosztott képeken kerékpárokon érkező menekültek láthatóak.
Finnországnak 1335 kilométer hosszú határa van Oroszországgal, és a a finn hatóságok csaknem 200 kilométer hosszú kerítést terveznek az orosz határ egy részére, amelyet 2026-ra fejeznek be.
Petteri Orpo finn miniszterelnök szerint a menedékkérőket “határőrök kísérik vagy szállítják a határra” Oroszországból, és azt állítja, hogy Moszkva bosszút akar állni Helsinkin a NATO-tagságért.
Sari Arho Havrén, a RUSI thinktank munkatársa és a Helsinki Egyetem vendégkutatója, úgy véli, hogy Oroszország így reagál Finnország NATO-tagságára és az Egyesült Államokkal kötött védelmi együttműködési megállapodásra. Hozzátette, hogy bár Finnország kész határozottan reagálni az orosz nyomásgyakorlásra, a helyzet valójában súlyosbodhat. Finnország követi az emberi jogi egyezményeket és feldolgozza a menedékkérők kérelmeit.
Pekka Kallioniemi, a Tampere Egyetem finnországi posztdoktori kutatója szerint
Oroszország hibrid hadviselési stratégiát alkalmaz, és együttműködve Fehéroroszországgal a menedékkérőket az EU felé irányítja.
“A Kreml több szinten is profitálhat ebből az intézkedésből – felhasználhatja belső propaganda célokra, és Finnországot olyan országnak állíthatja be, amely rosszul bánik a menedékkérőkkel” – mondta Kallioniemi.
“Most, hogy a határok le vannak zárva, azt is állíthatják, hogy a finn hatóságok megakadályozzák a Finnországban élő oroszokat abban, hogy hazalátogassanak. Ez a Kreml-barát, európai politikai pártok népszerűségét is növelheti.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű