Transzneművé ‘nyilvánítottak’ egy római császárt
Egy múzeum átcímkézi a római császárról szóló kiállítását, miután megállapította, hogy valójában transznemű nő volt.
Az Észak-Hertfordshire-i Múzeum ezentúl Heliogabalus császárra női névmással fog hivatkozni. A klasszikus szövegek szerint a császár egyszer azt mondta: “ne hívjatok uramnak, mert én egy hölgy vagyok”.
A múzeum szóvivője szerint “csak udvarias és tiszteletteljes dolog, hogy érzékenyek vagyunk a múltban élt emberek névmásának azonosítására.”
A múzeumnak van egy érméje is a császárról, amelyet gyakran kiállítanak más LMBTQ+ tárgyak között a gyűjteményében, adta hírül a BBC.
Elmondta, hogy konzultált az LMBTQ+ jótékonysági szervezettel, a Stonewallal, hogy “a lehető legaktuálisabb és legbefogadóbb legyen a kiállítás, a reklám és az erről kialakuló beszélgetés.”
Egy római császár ‘átlagos’ életvitele
Marcus Aurelius Antoninus, ismertebb nevén Heliogabalus mindössze négy évig uralkodott a Római Birodalomban, Kr. u. 218-tól Kr. u. 222-ben 18 évesen korában történt haláláig. Rövid uralkodása alatt egyre ellentmondásosabb figurává vált, és szexuális kicsapongásairól vált híressé.
Cassius Dio, egy szenátor és Heliogabalus kortársa, történelmi krónikájában azt írja, hogy a császár ötször ment férjhez – négyszer nőkhöz, egyszer pedig Hiercoleshez, egy korábbi rabszolgához és szekérhajtóhoz.
Ebben az utolsó házasságban Dio azt írja, hogy a császár “házassággal ajándékozta meg magát, és feleségnek, szeretőnek és királynőnek nevezték”.
Heliogabalus nemi identitásával kapcsolatos vita régóta tart, és gyakran megosztja a tudósokat.
Dr. Shushma Malik, a Cambridge-i Egyetem klasszikusok professzora elmondta, hogy “a történetírók, akik segítségével megpróbáljuk megérteni Heliogabalus életét, rendkívül ellenségesek vele szemben, ezért nem teljesen hihetőek. Nincs közvetlen bizonyítékunk magától Heliogabalustól.”
“A római irodalomban számos példa van arra, amikor a nőies nyelvezetet és szavakat egy politikai személyiség kritizálására vagy gyengítésére használták.”
“A sminket, parókát viselő és testszőrzetet eltávolító Heliogabalusra vonatkozó utalások azért íródhattak, hogy aláássák a népszerűtlen császárt.”
Dr. Malik hozzátette, hogy bár a rómaiak tisztában voltak a nemek közötti átjárhatósággal, és az irodalomban is van példa a névmások megváltoztatására, ezt “általában a mítoszokra és a vallásra hivatkozva használták, nem pedig élő emberek leírására.”
Keith Hoskins tanácsos, az Észak-Hertz-i Tanács vállalkozásért és művészetekért felelős ügyvezető tagja azonban azt mondta, hogy az olyan szövegek, mint Dio szövegei bizonyítják, hogy “Heliogabalus határozottan a “női” névmást részesítette előnyben, és mint ilyen, ezt a kortárs időkben is figyelembe vesszük, amikor róla beszélünk, ahogyan azt máshol is szokás.”
Tudjuk, hogy Heliogabalus nőként azonosította magát, és egyértelműen meghatározta, hogy milyen névmást használjon, ami azt mutatja, hogy a névmások nem új keletűek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki