Videón a Jupiterbe csapódó és felrobbanó tűzgömb
Egy japán amatőr csillagász által készített videón egy szuperfényes üstökös, más néven tűzgömb robbanása látható, amint összeütközik a Jupiterrel.
A Futurism szerint a Jupiter erős gravitációs vonzással rendelkezik, ami az évek során már okozott hasonló látványos ütközéseket. Ez a mostani még csak nem is volt különösen erős. Ellentétben néhány korábbi becsapódással, amelyet az emberiség láthatott, úgy tűnik, hogy a bolygó gáznemű légkörében nem keletkeztek maradandó, látható károk, de ettől függetlenül lenyűgöző látvány.
“Újabb becsapódás volt a Jupiteren!”, írta bejegyzésében Heidi Hammel, aki a NASA James Webb űrteleszkópjával is dolgozik. “A fényes villanás egy tűzgömb a Jupiter légkörében”.
A videón láthatóhoz hasonló objektumok nem csak a Jupiternél fordulnak elő. A tűzgömbök közül évente egy kis maroknyi lép be a Föld légkörébe. Gyorsan elégnek, és gyakran kiterjedt óceáni régiók felett jutnak be a Föld légkörébe, ezért nehéz őket észlelni.
There was another impact on Jupiter last night! The bright flash is a bolide – a shooting star in the atmosphere of Jupiter. Too small to leave an impact site like we saw in 1994 and 2009. https://t.co/8JRPBqA0gm
— Dr Heidi B. Hammel (@hbhammel) November 16, 2023
Bár ez a tűzgömb valószínűleg nem okozott valódi károkat a Jupiternek, más ütközések bizonyára igen. Még 1994-ben a gázóriást több napon át a Shoemaker-Levy 9 üstökös darabjai szórták meg, amely esemény a NASA szerint “hatalmas, sötét sebhelyeket hagyott a bolygó légkörében, és forró füstfelhőket emelt a sztratoszférába”.
Hammel pedig, aki annak idején “az üstökös látható fényben történő megfigyelését vezette” a Hubble űrteleszkóppal, ezt a becsapódást a Föld és az aszteroidák közötti kapcsolatok fordulópontjának tekinti.
“A Shoemaker-Levy 9 egyfajta gyomros volt”, mesélte Hammel a 2019-es becsapódásról.
Segített megérteni, hogy mennyire fontos a közvetlen szomszédságunk megfigyelése és annak megértése, hogy milyen potenciális becsapódások érhetik a Földet a jövőben.
A tűzgömbök eddig nem jelentettek hatalmas problémát a Föld számára, és ahogy a NASA tavalyi sikeres DART-tesztje is megmutatta, az emberiség jelentős előrelépést tett aszteroidavédelmi rendszerek terén.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti