Észak-Korea csütörtökön közölte, hogy új haditechnikai eszközöket telepít a két országot elválasztó katonai demarkációs vonal mentén. A döntés azután született, hogy Szöul részben visszalépett a 2018-as megállapodástól, amelynek célja a határ menti feszültségek enyhítése volt. A lépés egy újabb lépés az amúgyis fokozódó helyzetben.
Észak-Korea azt követően lépett, hogy Szöul megígérte, fokozza hírszerzését és megfigyelését a demilitarizált övezet (DMZ) mentén. Mindezt válaszul Észak-Korea történetének első kémszatellitjének keddi kilövésére. Elemzők szerint az eszköz információkat szolgáltathat Phenjan számára az ellenfél erőinek beméréséhez. A Szöul által tett reaktív lépés részleges visszalépést jelent a Korea-közi katonai megállapodástól, amelyet 2018-ban írtak alá. Az Egyesült Államokkal közösen tett erőfeszítések részeként történt ez, hogy megfékezzék a Koreai-félszigeten a háború veszélyét, és kiszélesítsék a két Korea közötti ütközőzónát.
A megállapodást Mun Dzsein, az akkori dél-koreai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető írták alá a határon fekvő Panmindzsonban. A szöveg kijelentette, hogy “nem lesz többé háború a Koreai-félszigeten, és ezzel a béke új korszaka kezdődött meg”. A megállapodás utáni jószándék gyorsan szertefoszlott az elmúlt években. Kim, aki a későbbi tárgyalások során nem kapta meg az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától a kívánt engedményeket, felgyorsította az északi ballisztikus rakétaprogramot. Ígéretet tett arra, hogy Phenjan olyan nukleáris elrettentő erőt fog létrehozni, mint amilyennel Washington rendelkezik.
Az észak-koreai fejleményekre válaszul az USA, Dél-Korea, illetve Japán együttesen fokozta katonai együttműködését, amit Phenjan fenyegetésnek tekint.
Észak-Korea fegyverei
A hét elején Észak-Korea elítélte az Egyesült Államokat, amiért Japánnak fejlett rakétákat, Dél-Koreának pedig katonai felszereléseket adhat el. Ezt a KCNA, az Észak-Koreai Központi Hírügynökség jelentésében “veszélyes cselekedetnek” nevezték. Észak-Korea szerint “nyilvánvaló”, hogy a támadó haditechnikai eszközök ki ellen irányulnának és ki ellen vetnék be azokat. Csütörtökön az észak-koreai védelmi minisztérium közölte, hogy hadseregét soha nem fogja kötni a katonai megállapodás. Ezenkívül megfogadták, hogy erősebb fegyveres erőket és új típusú haditechnikai eszközöket telepítenek a katonai demarkációs vonal mentére.
A KCNA azt állította, hogy a megállapodás “Dél-Korea szándékos és provokatív lépései miatt már régóta értelmét vesztette”. Figyelmeztetett, hogy Dél-Koreának drágán meg kell fizetnie a felelőtlen, súlyos politikai és katonai provokációiért, amelyek a jelenlegi helyzetet ellenőrizhetetlenné tették. Phenjan azt is közölte, hogy Dél-Koreát fogja terhelni a felelősség a két Korea között esetlegesen kitörő összecsapásokért — írja a CNN.
A legveszélyesebb helyzet a katonai demarkációs vonal térségében, ahol a világ legélesebb katonai konfrontációja húzódik. Itt bármilyen apró véletlen tényező a fegyveres konfliktust totális háborúvá súlyosbíthatja. Erről pedig mind Dél-Korea tehet Észak-Korea szerint. A telepítendő fegyverekről más információt nem közöltek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!