Észak-Korea csütörtökön közölte, hogy új haditechnikai eszközöket telepít a két országot elválasztó katonai demarkációs vonal mentén. A döntés azután született, hogy Szöul részben visszalépett a 2018-as megállapodástól, amelynek célja a határ menti feszültségek enyhítése volt. A lépés egy újabb lépés az amúgyis fokozódó helyzetben.
Észak-Korea azt követően lépett, hogy Szöul megígérte, fokozza hírszerzését és megfigyelését a demilitarizált övezet (DMZ) mentén. Mindezt válaszul Észak-Korea történetének első kémszatellitjének keddi kilövésére. Elemzők szerint az eszköz információkat szolgáltathat Phenjan számára az ellenfél erőinek beméréséhez. A Szöul által tett reaktív lépés részleges visszalépést jelent a Korea-közi katonai megállapodástól, amelyet 2018-ban írtak alá. Az Egyesült Államokkal közösen tett erőfeszítések részeként történt ez, hogy megfékezzék a Koreai-félszigeten a háború veszélyét, és kiszélesítsék a két Korea közötti ütközőzónát.
A megállapodást Mun Dzsein, az akkori dél-koreai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető írták alá a határon fekvő Panmindzsonban. A szöveg kijelentette, hogy “nem lesz többé háború a Koreai-félszigeten, és ezzel a béke új korszaka kezdődött meg”. A megállapodás utáni jószándék gyorsan szertefoszlott az elmúlt években. Kim, aki a későbbi tárgyalások során nem kapta meg az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától a kívánt engedményeket, felgyorsította az északi ballisztikus rakétaprogramot. Ígéretet tett arra, hogy Phenjan olyan nukleáris elrettentő erőt fog létrehozni, mint amilyennel Washington rendelkezik.
Az észak-koreai fejleményekre válaszul az USA, Dél-Korea, illetve Japán együttesen fokozta katonai együttműködését, amit Phenjan fenyegetésnek tekint.
Észak-Korea fegyverei
A hét elején Észak-Korea elítélte az Egyesült Államokat, amiért Japánnak fejlett rakétákat, Dél-Koreának pedig katonai felszereléseket adhat el. Ezt a KCNA, az Észak-Koreai Központi Hírügynökség jelentésében “veszélyes cselekedetnek” nevezték. Észak-Korea szerint “nyilvánvaló”, hogy a támadó haditechnikai eszközök ki ellen irányulnának és ki ellen vetnék be azokat. Csütörtökön az észak-koreai védelmi minisztérium közölte, hogy hadseregét soha nem fogja kötni a katonai megállapodás. Ezenkívül megfogadták, hogy erősebb fegyveres erőket és új típusú haditechnikai eszközöket telepítenek a katonai demarkációs vonal mentére.
A KCNA azt állította, hogy a megállapodás “Dél-Korea szándékos és provokatív lépései miatt már régóta értelmét vesztette”. Figyelmeztetett, hogy Dél-Koreának drágán meg kell fizetnie a felelőtlen, súlyos politikai és katonai provokációiért, amelyek a jelenlegi helyzetet ellenőrizhetetlenné tették. Phenjan azt is közölte, hogy Dél-Koreát fogja terhelni a felelősség a két Korea között esetlegesen kitörő összecsapásokért — írja a CNN.
A legveszélyesebb helyzet a katonai demarkációs vonal térségében, ahol a világ legélesebb katonai konfrontációja húzódik. Itt bármilyen apró véletlen tényező a fegyveres konfliktust totális háborúvá súlyosbíthatja. Erről pedig mind Dél-Korea tehet Észak-Korea szerint. A telepítendő fegyverekről más információt nem közöltek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében