Több mint ezerszeresére ugrott a festmény ára, miután kiderült, hogy Rembrandté
Az utóbbi időkben számos elveszettnek vélt Rembrandt festmény bukkant fel, ám a mostani különlegessége, hogy tulajdonosai egészen más keze munkájának vélték a világhírű művész képét.
Az értékes alkotás a napkeleti bölcsek látogatását örökíti meg Jézus születésekor, amely a művészettörténészek számára főként a témája miatt érdekes, mert korábban leginkább portrék, karaktertanulmányok bukkantak elő a holland festő elveszettnek vélt darabjai közül. Valószínűleg munkásságának korai, leideni éveire datálható a műtárgy kelte, melyet korábban Rembrandt egy tanítványáénak hittek.
A képet tulajdonosai 1985-ben vásárolták, kikiáltási ára egy amszterdami aukción 15 ezer dollár, mai árfolyamon nagyjából 5.205.000 forint volt. Végül a lelkes műkedvelők 860 ezer dollárért, majdnem 300 millió forintért csaphattak le rá.
Ez az akkor sem csekély összeg pedig potom pénznek tűnik annak fényében, hogy az alkotó ismeretével most már 18 millió dollárt ér a kép. Pláne, hogy a mérete inkább mondható aprócskának a maga 25 cm. magasságával.
A festmény tulajdonosai szerencsésnek mondhatják magukat, ugyanis egy szakmai hibának köszönhetik, hogy egy eredeti Rembrandt tulajdonosai lettek. Tudniillik egészen az 1950-es évekig tisztában voltak a szakértők azzal, hogy a kép a barokk stílus egyik legkiemelkedőbb alakjának munkája. Egy múzeumban volt kiállítva mindaddig, amíg egy német művészettörténész úgy nem találta, hogy ez csupán a mester egyik tanítványának munkája, így aztán ki is hagyta készülő katalógusából, majd a kép a feledés homályába merült. A „szakember” felkészültségét jól jellemzi, hogy élőben nem is látta a festményt, csak egy arról készült fekete-fehér fotó alapján mondott véleményt a műről.
Hasonló történt Anthony Van Dyck egyik alkotásával is. A Szent Jeromost megörökítő tanulmány 3 millió dollárt ér, mégis sokáig egy tanyasi fészerben hánykolódott, madárpiszokkal borítva.
A kép a flamand festő otthonától, Antwerpentől jóval messzebb, az egyesült államokbeli New York állam Kinderhook településén kallódott, ahova nagy valószínűséggel a művész egyik honfitársa vitte magával. A huszadik század végén találtak rá, majd egy aukción mindössze 600 dollárért kelt el. Ám a vevő, a néhai Albert B. Roberts már akkor élt a gyanúperrel, hogy a képet maga Van Dyck készítette, ezért is vásárolta meg. Sejtése igaznak bizonyult, ugyanis megérzését egy Van Dyck szakértő validálta. A tulajdonos halála után nemrég 3 millió dollárért kelt el az alkotás, a befolyt összeg egy része pedig Roberts alapítványáé lesz, melynek célja a fiatal művészek megsegítése.
A képet ugyanakkor nem csak kalandos előélete teszi értékessé, hanem hogy kitűnő példája a tizenéves festő korai munkásságának, melyre nagy hatással volt Rubens művészete.
Nyull Fanni
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban