Úszó stadionban játszhatják a 2026-os FIFA labdarúgó világbajnokságot
Egy vízen lebegő stadion lenne az első zéró szén-dioxid kibocsátású sportlétesítmény. Debütálása a 2026-os FIFA labdarúgó-világbajnokságra esne.
Az Óceánium elnevezésű úszó stadiont a híres Vincent Callebaut ökoépítész tervezte a 2026-os futball-világbajnokságra.
Az első zéró Co2 kibocsátású stadion
Ez a különleges sportlétesítmény az első zéro szén-dioxid-kibocsátású stadion lenne. Energiáját teljes mértékben megújuló erőforrásokból nyerné: a nap- és szélenergia mellett az óceáni áramlatokból, a hideg Labrador és a meleg Golf-áramlatból. Építőanyagai újrahasznosított alumínium és az óceáni szemétszigetek műanyag hulladéka lenne, építéséhez 3D nyomtatási technológiát használnának – írja az Impress Magazin az építész leírása alapján.
Az Óceánium kizárólag biotermékekből származó és újrahasznosított anyagokból épülne, például tömör fából, a fémváz újrahasznosított alumíniumból, zöld algákból és az óceánokon található műanyaghulladékból. A műanyaghulladék így új építőanyaggá válna: táplálná a mesterséges intelligencia által vezérelt processzorokhoz kapcsolódó 3D nyomtatókat.
Az ilyen és ehhez hasonló ökoházak stílusukban is követik a természetben megjelenő formákat: kacskadingós minták, hullámzó falak, lekerekített formák. A tervező az ökostadionok tervezésénél a természetet vette alapul: jelen esetben az organikus geometriát az óceánok élővilága ihlette.
A bionika elve
Az ökostadion az összes fenntartható építészeti alapelvet megvalósítja. Geometriáját a biomorfizmus (élőlények formáját utánzó), optimalizált szerkezetét pedig a bionika (az élő természetben kifejlődött megoldások átültetése a műszaki gyakorlatba) elvét követi. A bionika elve szerint a természet tudástára bőségességének köszönhetően az emberiség legnagyobb kihívásaihoz is tud segítséget nyújtani. A bionika természet működéséből merítkezik.
Elvei között szerepelnek a következők: a természetben minden újrahasznosul; csak annyi energiát használ, amennyi a működéséhez szükséges; a természet együttműködésre és a helyi adottságokra épít; valamint mindig egyensúlyra törekszik.
Vincent Callebaut építész, az öko-stadionok tervezője a weboldalán fejtette ki véleményét:
A katari labdarúgó-világbajnokság során az a célunk, hogy a körkörös gazdaságon alapuló sport új szemléletét megteremtsük – amelynek célja a fenntarthatóság, ahol semmi sem vész el, semmi sem keletkezik, minden újrahasznosított, és újrahasznosul.
A képek Vincent Callebaut weboldalán tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm