Élhetetlen lett a Föld, nem csak aszteroida az oka a dinoszuruszok kihalásának
A dinoszauruszok kihalása, a Föld történetének egyik legjelentősebb eseménye, amelyet hosszú ideje az aszteroida becsapódásával hoztak összefüggésbe. Azonban egy nemzetközi kutatócsoport új elemzése arra utal, hogy a meteorit nem volt az egyetlen tényező, amely hozzájárult a dinoszauruszok pusztulásához. A vizsgálatok azt sugallják, hogy a vulkáni tevékenység és a kénkibocsátás is szerepet játszhatott a tragédia hátterében.
Vulkanikus aktivitás nyomai
A kutatócsoport által végzett elemzések szerint már 66 millió évvel ezelőtt, amikor becsapódott az aszteroida, a világ már rég nem élvezhette a “paradicsomi körülményeket”, írja a Science Advances. A levegőben mérgező szelek keringtek, és a légkörben a kén koncentrációja elérte a kritikus szintet. Az új technikával végzett kutatások a Deccan-csapdákból származó kőzeteket vizsgálták, és a kénkoncentráció mérése azt sugallta, hogy a tartós kénkibocsátás hozzájárulhatott a globális éghajlat jelentős változásához.
Mik azok a “Deccan-csapdák”?
Az “Deccan-csapdák” egy vulkanikus kőzetképződmény neve, amely a mai Nyugat-India területén található, és kialakulása mintegy 60-68 millió évvel ezelőttre nyúlik vissza. Ezek a kőzetek a Deccan-teraszokon találhatók, és az egyik legnagyobb vulkanikus régióként ismertek a világon. A Deccan-csapdák vulkanikus kőzetei az indiai szubkontinensen terülnek el, és egy hatalmas bazalti kőzetplató formájában jelennek meg. Az ebben az időszakban zajló vulkanikus aktivitás során jelentős mennyiségű olvadt bazalt kőzet került a felszínre. Azonban a vulkanikus események nem egyetlen, hirtelen kitörésből álltak, hanem számos kisebb kitörésből, amelyek során jelentős mennyiségű kőzet és gáz került a légkörbe.
Éghajlatváltozás lehetséges okai
A kutatók szerint a vulkáni tevékenység olyan erős volt, hogy jelentős éghajlati zavarokat okozhatott. A területen található bazalt alacsony kéntartalmú általában, de a környezeti feltételek változása lehetővé tette a klímára gyakorolt hatását. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a vulkáni kéngázok hozzájárulhattak a globális hőmérséklet rövid ideig tartó, ismételt csökkenéséhez.
Az aszteroida és a vulkánok szimbiózisa
Bár az aszteroida és a vulkánok szerepe között hosszú ideje viták folynak, a kutatások azt sugallják, hogy mindkét tényező hozzájárult a dinoszauruszok kihalásához.
A vulkáni tevékenység által kibocsátott kénkibocsátás és az aszteroida becsapódásának közel azonos időben történő eseményei együttesen teremtették meg a kihalás hátterét. Kapcsolódó írásunk: A Föld történetének legnagyobb kihalása, amikor az élet 90 százaléka eltűnt
Sokrétű kérdés
A dinoszauruszok kihalásának kérdése továbbra is összetett és sokrétű. Egyre több bizonyíték mutat arra, hogy az aszteroida mellett a vulkánok is kulcsszerepet játszottak ebben a tragédiában. Az éghajlati változások, a vulkáni tevékenység és az aszteroida becsapódása együttesen formálták a Föld sorsát, és ez az esemény egyike marad az evolúciós történelem legdrámaibb pillanatainak. Bízunk benne, hogy a kutatások folytatása és az újabb felfedezések segíthetnek a dinoszauruszok kihalásának rejtélyeinek teljes megértésében.
Korábban arról is írtunk már, hogy teljesen másképp néznek ki a T-rexek, mint ahogyan eddig elképzelték, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban