Civilizációkat pusztítottak el, aztán látszólag eltűntek, de valójában még ma is élhetnek a Közel-Kelet országaiban.
Egy rejtélyes tengeri nép ádáz háborúkat folytatott az ókori Egyiptom ellen, és civilizációkat pusztított el, majd látszólag teljesen eltűntek, írja a Daily Star.
A titokzatos „tengeri népről”, amely civilizációkat tett tönkre, otthonok százait tette lakhatatlanná, sok-sok évszázada nem hallani már. De nagyon is elképzelhető, hogy leszármazottaik még ma is köztünk élnek. Történészek szerint a Földközi-tenger környezetében, például Szíriában, Cipruson és Palesztinában találkozhatunk velük.
A minden bizonnyal a Közel-Keletről származó tengeri népet elsősorban egyiptomi szövegekből és illusztrációkról ismerhetjük. Legnagyobb hatalmuk minden bizonnyal a Kr. e. 13. században lehetett.
Elsőként Egyiptom délnyugati partjai környékén kezdték átvenni a hatalmas, és gyilkos háborúkat indítottak az ott élők ellen. A bizonytalan származású nép Kr. e. 1200 és 900 között indított támadássorozatot, és ezt a hadjáratot az orientalista tudós, Wilhelm Max Müller a történelem egyik legfontosabb időszaknak nevezte.
A két Ramszesz szembeszállt
A krónikák szerint a legendás egyiptomi fáraó, II. Ramszesz vállalta, hogy felveszi a kesztyűt a tengeri néppel. Ha hihetünk a mondaszerű leírásnak, akkor zseniális hadicsellel parancsolt megálljt a támadóknak. Ugyanis megengedte a hadihajóiknak, hogy megközelítsék a Nílust, csak ezt követően indított támadást indítottak volna, melynek során elsüllyesztették a hajókat.
Vannak egyébként, akik azt gondolják, hogy az ismeretlen támadók valójában nem a tengerből származtak. Ehelyett inkább kalózcsoportok lehettek, akik különféle mediterrán városokból foglyokat hurcoltak magukkal.
A harcok III. Ramszesz idején is folytatódtak, miután a tengeri nép lerombolt egy kereskedelmi központot Kádesben, majd inváziót kísérlet meg Egyiptomba. Ez azonban nem járt sikerrel.
A tengeri nép végül vereséget szenvedett III. Ramszesz alatt, alig néhány évvel azután, hogy megpróbálták elfoglalni Egyiptomot. A csoport utolsó tagjait Xois városában, Kr. e. 1178-ban megölték, illetve fogságba hurcolták. A túlélők rabszolgasorba kerültek, leszármazottaik talán még ma is élnek.
Címlapunkon II. Ramszesz szobra. Forrás: Flickr/Charlie Phillips
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám