Tökéletes harmóniában kering 6 bolygó a csillaguk körül
Egy nemzetközi csillagászcsoportnak sikerült megoldania a HD 110067 csillag körüli bolygók különös megfigyeléseit. A NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) műholdjának eredeti megfigyelései két bolygó jelenlétére utaltak.
A további megfigyelések azonban nem az eredetit, hanem két másik bolygót találtak meg. Egy másik teleszkóppal végzett részletesebb megfigyelésekre volt szükség, hogy kiderüljön az igazság. Ugyanis egy egyedülálló, hat bolygóból álló rendszerről van szó, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A legutóbbi megfigyeléseket az Európai Űrügynökség Cheops (CHaracterising ExOPlanet Satellite) nevű műholdjával végezték. A HD 110067 hat bolygónak ad otthont, ami már önmagában is kiemeli a többi rendszer közül.
De ami még különlegesebbé teszi, hogy a bolygók pályája rezonanciában van. A csillaghoz legközelebbi bolygó például a második legközelebbi bolygó két keringése során három kört tesz meg, a második legközelebbi bolygó pedig a harmadik bolygó minden két keringése alatt kerüli meg háromszor csillagukat.
Tökéletes harmónia a hat bolygó között
A rezonancia vélhetően minden bolygórendszer kezdetén kialakul, azonban könnyen megzavarható. Egy elhaladó csillag, egy ütközés vagy egy óriásbolygó könnyen összezavarhatja a konfigurációt. Ebben a rendszerben azonban a rezonancia változatlanul fennmaradt a születése óta, több mint 4 milliárd évvel ezelőtt.
“Úgy gondoljuk, hogy az összes rendszernek csak körülbelül egy százaléka marad rezonanciában”, mondta Rafael Luque, a Chicagói Egyetem munkatársa. “Ez egy érintetlenül megmaradt bolygórendszer érintetlen konfigurációját mutatja meg nekünk.”
De nem csak a rendszer egészének tanulmányozásáról van szó. Hanem az egyes bolygókról is. A hat világ szubneptun, sugaruk a Földének 1,94-szerese és 2,85-szöröse között van. A csapat vastag légkörök jelenlétére tudott következtetni. A csillag körül kilenc és 54 nap között keringenek, így ez egy szuperkompakt rendszer. A Cheops korábban már talált egy öt bolygóból álló rezonanciában lévő rendszert.
Hasonló kompakt rendszerek ismertek, mint például a TRAPPIST-1, amely 40 fényévre van tőlünk. A HD 110067 20 százalékkal halványabb, mint a mi Napunk, de ha figyelembe vesszük az összehasonlító méreteket és távolságokat, akkor látható fényben 10 ezerszer fényesebb, mint a TRAPPIST-1. Ráadásul ez annak ellenére van így, hogy 100 fényévre van tőlünk. Ez a legfényesebb ismert csillag, amelynek több mint négy bolygója van.
“Az a fénymennyiség, amit ettől a csillagtól kapunk, nagyobb, mint amit más, sok bolygóval rendelkező csillagoktól származik”, fejtette ki Enric Palle professzor, az Instituto de Astrofisica de Canarias munkatársa.
A csillag fényességének és a kiterjedt légkörnek a kombinációja tökéletesen alkalmassá teszi ezt a rendszert arra, hogy tanulmányozzuk a szubneptunok légkörének összetételét, és azt, hogy ezek a bolygók mennyire különbözhetnek egymástól. A mi Naprendszerünkben nincsenek ilyen bolygók, de a világegyetemben nagyon gyakoriak.
“Ezek a rendszerek aranyat érnek. Mivel a csillagok előtt haladnak el, minden extra információt megkapunk, például a nagyon pontos sugarat, és a csillagfény átszűrődik a légkörön, ami lehetővé teszi a légkörben lévő molekulák mérését. A nem átvonuló bolygók esetében mindez nem lehetséges”, magyarázta Dr. Hugh Osborn, a Berni Egyetem kutatója.
A jövőbeni munkák során a kutatócsoport finomítani fogja a bolygók tömegét, ami még több betekintést nyújt majd a szub-Neptunuszok természetébe. Remélik, hogy a légköreiket is tanulmányozni fogják, mivel ez egy tökéletes rendszer a JWST számára. A csapat szerint az űrteleszkóp jelenleg az egyetlen, amely mind a hat bolygó légkörét képes elemezni.
Az eredményeket ismertető tanulmány a Nature című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon