5 ma is gyakran használt testjel, amit ókori őseinktől tanultunk
Mielőtt létezett volna a verbális nyelv, létezett a testbeszéd. Evolúciós őseink gesztusokkal, arckifejezésekkel, testmozgásokkal és hanglejtésekkel kommunikáltak.
A hangadásból fejlődött ki végül a beszélt nyelv és ezt követte sokkal később annak írott változata. A jelenlegi nonverbális jelzéseink némelyike azonban történelmi gyökerekkel rendelkezik az ősi múltunkban. A Psychology Today összeszedett 5 ilyen gesztust.
Szemöldökvillantás
A szemöldökvillantást először Irenäus Eibl-Eibesfeldt osztrák etológus tanulmányozta évtizedekkel ezelőtt. A szemöldökvillantás a szemöldök rövid felhúzása, amikor felismerünk valakit. Ez a köszönés egy korai formájának tekinthető. A szemöldökvillantás idővel bólintássá fejlődött, amely a fiatal férfiak körében szokásos üdvözlés.
Kézfogás
A kézfogás története korai harcias őseinktől származik. A kéz kinyújtása elárulta, hogy az illetőnek nincs fegyvere, így a másik fél viszonozta a gesztust. A római korban a kézfogás a karok kölcsönös összefogása volt, amely a barátságot vagy a hűséget szimbolizálta.
Koldulás
A kinyújtott, nyitott tenyér egy nagyon korai gesztus volt, amely abból fejlődött ki, hogy megkértük a másikat, hogy ossza meg velünk az ételt. Ez a kolduló gesztus gyakran látható a csimpánzoknál is, amikor az egyiküknek van élelme, és a többiek megkérik, hogy ossza meg velük.
Belladonna/Pupillatágulat
Néhány jól dokumentált kutatás felfedezte, hogy a kitágult pupillájú nőket vonzóbbnak tekintik. Ebben az egyszerű kísérletben a résztvevők a rendszerint kitágult pupillájú nők vonzerejét értékelték a nagyobb pupillájúakkal szemben. Mégis, őseink már jóval a kísérlet előtt tudtak erről.
A reneszánsz idején a nők a Belladonna nevű mérgező nadragulya növény kivonatát cseppentették a szemükbe, ami pupillatáguláshoz vezetett, és a nőket szexuálisan vonzóbbnak mutatta. Ennek persze megvolt az ára, mivel a Belladonna (ami lefordítva annyit tesz: “gyönyörű nő”) gyakori használata látásproblémákat okozhatott.
Csókolózás
A csókolózás evolúciós története nem teljesen világos. Egyrészt a szájról-szájra csókolózás és a nyálcsere betegségeket terjeszthet. Másrészt primitív őseink a csókolózást talán arra használták, hogy felmérjék a potenciális társuk egészségi állapotát. Mindenesetre a csók szexuális izgalomhoz vezethet, és a vágy jelzése lehet. A nem szexuális partnerek között az arcra adott csók pedig intim és meleg üdvözlés lehet.
Érdekes, hogy néhány ilyen korai, több ezer évvel ezelőtti testbeszédjelzést még ma is széles körben használnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek