Így néznek ki az ókori műemlékek eredeti színekben
Volt idő, amikor úgy gondoltuk, hogy a legtöbb ókori szobornak nem volt más színe, mint a kőé, amelyből kifaragták. Ezt az elképzelést már a tizennyolcadik században kétségbe vonták, amikor a Pompeiiben és Herculaneumban végzett régészeti ásatások során olyan szobrokat találtak, amelyeknek a színe megmaradt, de csak az utóbbi években kezdték el ezt a feltevést mítoszként bemutatni.
Bár az ókori egyiptomi, görög és római szobrászat hamis “fehérségét” a XXI. század kulturális csatározásainak köszönhetjük, ez a pillanat egyben lehetőséget is nyújtott arra, hogy lenyűgöző, sőt úttörő kiállításokat rendezzhessenek, számolt be az Open Culture.
Vegyük például a Chroma: Ancient Sculpture in Color című kiállítást, amely tavaly nyártól idén tavaszig volt látható a New Yorki Metropolitan Museum of Artban. Néhány tárlata még látható a Smarthistory videóban, amelyben Elizabeth Macaulay és Beth Harris művészettörténészek beszélgetnek az ókor “Technicolor világáról”.
Vinzenz Brinkmann építész is mélyebben elmélyül ezekben a témákban, különös figyelmet szentelve a múzeum Caligula mellszobrának – finoman szólva nem a legszebb császár, akit Róma valaha élt, de akinek az arca ígéretes vászon lett a színek helyreállításához.
A fenti Art Trip túra videóban pedig még több látható a Chromáról. Közöttük nemcsak az ókori szobrászat valódi darabjai találhatók, hanem egy szfinx formájú csúcsdísz feltűnően színes rekonstrukciói, Artemisz istennő pompeji szobra, a Sándor-szarkofág csatát ábrázoló oldala, valamint “a Görögországtól északra és keletre élő népek lovas viseletét viselő márvány íjász” is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban