Találtak egy ‘túlsúlyos’ bolygót, amelynek nem lenne szabad léteznie
A tudósok találtak egy olyan bolygót, amely túl nagy a csillagához képest, amivel felborítja a naprendszerek kialakulásáról alkotott jelenlegi elképzeléseinket.
Az LHS 3154b névre keresztelt bolygó tömege legalább 13-szorosa a Földének. Az LHS 3154 csillag körül kering, amely kilencszer kisebb a mi Napunknál.
A csillagászokat nem annyira a bolygó mérete zavarja, ugyanis ez egy normális méretű bolygó, hanem az, hogy nem keringhetne egy ilyen kicsi csillag körül, számol be az Indy100.
A csillag, amely körül kering egy ultrahideg törpecsillag, a legkisebb és leghidegebb fajtájú az univerzumban. Ennek pedig így nem szabadna megtörténnie.
A páros tömegaránya 100-szor nagyobb, mint a Föld és a Nap között, és ez messze meghaladja azt a határt, amit a bolygóképződés jelenlegi elméletei meghatároznak.
Suvrath Mahadevan professzor, a Penn State University munkatársa elmondta, hogy “ez a felfedezés rávilágít arra, hogy milyen keveset tudunk az univerzumról. Nem gondoltuk, hogy egy ilyen nehéz bolygó egy ilyen kis tömegű csillag körül létezhet.”
A csillagok keletkezésükkor nagy mennyiségű gázt és port vonzanak magukhoz. Ezek korong alakban keringenek körülötte, az anyag egy része pedig összeolvadhat, hogy végül bolygókká alakuljon.
Mahadevan professzor szerint azonban az LHS 3154 körüli korong körül alapesetben nem lehet elég szilárd tömeg ahhoz, hogy egy ekkora bolygó jöjjön létre.
A korongban lévő por mennyiségének legalább 10-szer nagyobbnak kellene lennie az LHS 3154b kialakulásához.
“Ilyen közeli pályán még sosem láttunk ilyet. Nem hittük, hogy egy ilyen kicsi, ilyen apró csillagnak ilyen nagy bolygója lehet.”
Az a tény, hogy az LHS 3154 egy ultrahideg törpecsillag, azt jelenti, hogy más csillagokhoz, például a Naphoz képest alacsony a hőmérséklete.
A szakértők szerint ez azt jelenti, hogy a Földhöz és a Naphoz képest közelebb vannak csillagukhoz azok a bolygók, amelyek felszínén folyékony víz lehet.
Gondoljunk úgy rá, mintha a csillag egy tábortűz lenne. Minél jobban lehűl a tűz, annál közelebb kell mennünk a tűzhöz, hogy melegedjünk. Ugyanez igaz a bolygókra is. Ha a csillag hidegebb, akkor egy bolygónak közelebb kell lennie ahhoz a csillaghoz, ha elég meleg akar lenni ahhoz, hogy folyékony vizet tartalmazzon.
A kutatók a texasi McDonald Obszervatórium Hobby-Eberly Teleszkóp Habitable Zone Planet Finder (HPF) nevű műszerrel vették fel a bolygót.
Mahadevan professzor elmondta: “Amit felfedeztünk, szélsőséges tesztet nyújt az összes létező bolygóképződési elmélet számára.
“Pontosan erre építettük a HPF-et, hogy felfedezzük, hogyan alakulnak ki bolygók galaxisunk leggyakoribb csillagaiból. És arra, hogy megtaláljuk ezeket.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van