Furcsa alakzatokat találtak a Mars felszíne alatt
A kínai marsjáró a vörös bolygó felszíne alatt eltemetett földalatti sokszögletű struktúrákat fedezett fel. És úgy tűnik, hogy ezek is a Mars rég elveszett vizéhez kapcsolódnak.
A Nature Astronomy című folyóiratban megjelent tanulmányban a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) kutatócsoportja azt állítja, hogy a Csu-zsung (Zhurong) rover talajradaros képességeinek adatait felhasználva több rejtélyes földalatti sokszöget találtak, amelyek mintegy 30 méterrel a felszín alatt helyezkednek el, és valószínűleg jégből alakultak ki, írja a Futurism.
A csúcstechnológiás radar segítségével a rover átfésülte az Utopia Planitiát, a bolygó északi féltekéjén található nagy síkságot, ahol az inaktív Csu-zsung nyugszik, hogy megnézze, mi történik odalent. A CAS csapata a rover mérései alapján összesen 16 “sokszögletű éket” talált egy majdnem 2 négyzetkilométeres területen, ami “arra utal, hogy az Utopia Plainitia alatt ez széles körben elterjedt jelenség”, olvasható a Nature Astronomy című szaklapban.
Egykoron kék volt a vörös bolygó
Bár a NASA már korábban is észlelt hasonló lenyűgöző marsi sokszögeket, ez az első alkalom, hogy talajradarral (GPR) méréseket végeztek rajtuk. Bár egyelőre nem tudják biztosan, hogyan keletkeztek a sokszögek, a CAS kutatói tanulmányukban felvetették, hogy “valószínűleg a fagyási-olvadási ciklusok” miatt alakultak ki. Hasonlóképp, mint amilyenek itt a Földön a téli és tavaszi időszakokban történnek.
Ami még érdekesebb, a tanulmány szerint a sokszögek valószínűleg a Mars késő heszperi vagy korai amazoni korszakában keletkeztek mintegy 3,7 és 2,9 milliárd évvel ezelőtt. Ezek alapján hogy korábban víztestek voltak azon a területen vagy annak környékén, ahol a sokszögeket megtalálták.
A Csu-zsung idén a címlapokra került a leolvasott adatok miatt is, amelyek minden eddiginél hitelesebben sugallják, hogy a Mars régen bőséges vízfelületek otthona volt, és talán, ahogy egy hihetetlen új felfedezés is mutatja, még 400 ezer évvel ezelőtt.
A kínai rover egy másik friss felfedezése arra utal, hogy a vörös bolygón is voltak nagyszabású áradások. És úgy tűnik, hogy ugyanezek az áradások hozták létre az Utopia Planitia felszíne alatti rétegeket, ahol most a sokszögletű struktúrákat megtalálták.
Ezek a marsi sokszögek nagyon hasonlítanak az itt a Földön tapasztalt “mintás talaj” jelenséghez, és nemcsak arra szolgáltathatnak újabb bizonyítékot, hogy a vörös bolygó valaha bőséges víznek adott otthont, hanem arra is, hogy az életnek is otthont adott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon