Ma a Nap a gravitáció és az energia alapvető forrása. De egy nap a Föld pusztulását fogja okozni. Ahogy a Naprendszer központi csillaga öregszik, életciklusa végül felemészti kék golyónkat. Mennyi ideje van hát a Földnek, amíg a bolygót elnyeli a Nap? A halál várható időpontja: néhány milliárd év múlva. De a földi élet ennél sokkal hamarabb véget ér.
A Föld körülbelül 1,3 milliárd év múlva válik élhetetlenné a legtöbb élőlény számára a Nap természetes fejlődése miatt — írja a Live Science. Az emberiség könnyen a kihalás szélére sodorhatja magát a következő évszázadokban. A Földnek valószínűleg 4,5 milliárd éve van, mielőtt a Nap egy nagy vörösóriássá válik, és elnyeli a Földet. A vörösóriás a csillagfejlődés utolsó szakasza, amikor a csillag kifogy a magfúzióhoz szükséges hidrogénből, és ezért elkezd pusztulni – írja az Európai Űrügynökség.
Amint a fúzió leáll, a gravitáció veszi át az irányítást. A héliummag a gravitáció hatására elkezd összenyomódni, ami megemeli a csillag hőmérsékletét. A hőemelkedés hatására a Nap külső plazmarétege drámaian megnő. A Nap legalább akkorára fog duzzadni, mint a Föld pályája.
A Földnek már addigra mindegy lesz
A Föld valószínűleg nem fogja kibírni ezt a 4,5 milliárd évet, és biztosan nem az a Föld lesz, amilyennek mi ismerjük. A bolygót már jóval azelőtt extrém hőség fogja érni, mire a Nap befejezné az átalakulását. Ahogy a Nap haldoklási folyamata megnöveli a bolygó hőmérsékletét. Az óceánok elpárolognak, aztán a légkör végül eltűnik, majd a Nap gravitációjának árapály-erői szétforgácsolják a Földet.
Nagyjából 1,3 milliárd év múlva az emberek képtelenek lesznek túlélni a Földön. Körülbelül 2 milliárd év múlva az óceánok elpárologhatnak, amikor a Nap fényessége közel 20%-kal nagyobb lesz, mint most. Egyes életformák túlélhetik ezt a pontot, például az óceánfenéken lévő hidrotermális nyílások közelében élő extremofil élőlények, de az emberek nem. Az emberek és minden komplex élet a hőmérséklet növekedés végzetes lehet. Az embereknél például már egy mindössze 63,3 Celsius-fokos láz is életveszélyes. Emiatt nagyobb hőmérséklet változásokkal nem tudunk megbirkózni.
A veszélyes éghajlati viszonyok hátterében a hőmérséklet, a páratartalom, a szélsebesség, a napszög és a felhőtakaró kombinációja áll. Ilyenkor az ember már nem tud izzadással hűsölni, sokkal fenyegetőbb. Az emberek számára a nedves hőmérséklet küszöbértékét először 35 Celsius-fokra becsülték, de az újabb kutatások szerint már 30 Celsius-fokos hőmérséklet is halálos lehet.
A Föld egyes helyein már többször is elérte a 32 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet, ahol a levegő nedves volt. Az éghajlati modellek szerint a század végére a 35 Celsius-fok is rendszeressé válik az olyan régiókban, mint például a Közel-Kelet. Ilyen hőmérsékleten az izzadó állatok lényegében megfőnek a hőségben. Lényegében a saját üvegházhatású gázaink már jóval a Nap pusztulása előtt veszélyeztetni fogják az életet és a társadalmat a Földön.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét