Félelmetes jelenség a tengeri jégcsap, amely megfagyaszt mindent, ami elé kerül
A tengeri jég alatt túlélő életformáknak a jobb időkben is elég nehéz dolguk van, de van, hogy olyan fenyegetéssel kell szembenézniük, amelyet ritkán rögzít a kamera, és amely olyan félelmetes, mint bármi más a bolygón.
A BBC stábja 2011-ben a Fagyott bolygó című sorozat számára először vett filmre egy tengeri jégcsapot, azóta pedig a halálos jégujjra emlékeztető természeti képződmény a rémálmok tárgya.
A tengeri jégcsap a jégtáblák alatt alakul ki, lefelé halad, és nagy veszélyt jelent az óceánfenéken élő állatokra, derül ki az Indy100 beszámolójából.
A BBC Earth Unplugged című műsorának felvételein látható, hogy a természetes képződmények csapdába ejthetik az élőlényeket, és halálos kimenetelűek lehetnek.
De hogyan alakulnak ki? Először is, a jeget körülvevő sós víz csatornákat és bejáratokat képezhet a jégtömbökön belül. A jég ekkor átnyúlik a sós vízen, és lefelé tart, mivel a sós víz nehezebb, mint a körülötte lévő víz. A sós víz ráadásul alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg, mint a körülötte lévő víz, ami azt jelenti, hogy lefelé haladva megfagyaszt mindent, amihez hozzáér.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha egy ilyet látunk felénk tartani, akkor nem maradt túl sok időnk hátra.
Ez azután történt, hogy kiderült, hogy a világ legnagyobb jéghegye elsodródik az Antarktiszról, miután több mint 30 évig ott állt a földön. A jéghegy, amely az A23a nevet viseli, 1986-ban vált le az Antarktisz óriási Filchner-selfjég táblájáról, de nem sokkal ezután már az óceán fenekéhez tapadt.
A Brit Antarktiszkutató Intézet szerint azonban most mozgásban van.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?