Mindössze két szóból állt az üzenet, mégis világtörténeti pillanatról van szó. Cikkünkben mutatjuk a megfejtést!
Immár 31 esztendő telt el azóta, hogy elküldték a világon az első SMS-t, amit azóta több billió üzenet követett, számol be róla a LADbible. A kommunikációs szempontból történelmi üzenet ráadásul mindössze két szóból állt.
Az 1992-es hősidőkben a Vodafone dolgozott egy olyan szolgáltatáson, amelynek segítségével az ügyfeleik szöveges üzeneteket tudnak küldeni egymásnak. És bár a technológia még nem volt teljesen kész, de december 3-án Neil Papworth mérnök elküldte az első üzenetet kollégájának, Richard Jarvis-nak:
Merry Christmas
Azaz boldog karácsonyt. Az első szöveges üzenetet egy Orbitel 901-es készülékről küldték. Azonban a tömeges SMS-küldés meglehetősen lassan indult be, mivel a technológiának egy kis időbe telt, mire felzárkózott.
Nem sokkal később a Nokia beépítette az SMS-ezés lehetőségét a telefonjára, amit kiegészített a máig legendás sípoló SMS-hanggal is. A többi pedig már tényleg történelem.
Kellett idő, mire igazán népszerű lett
Eleinte ugyanakkor az emberek nem tudtak szöveget írni a mobiljukon, mivel nem volt megfelelő hozzá a billentyűzet. Ezt követően az is akadályt jelentett, hogy csak egy adott telefonhálózaton belül lehetett SMS-t küldeni, és ez egészen 1999-ig így is maradt.
De nemsokára minden probléma megoldódott és tényleg az egész világot meghódították az SMS-ek, és az azokkal járó, sokszor óriási telefonszámlák.
“1992-ben fogalmam sem volt arról, hogy az SMS-ezés milyen népszerűvé válik, és hogy ebből végül milliók által használt emojik és üzenetküldő alkalmazások lesznek” – mondta Papworth.
Hozzátette: „Csak nemrég mondtam el a gyerekeimnek, hogy én küldtem az első üzenetet. Utólag visszatekintve jobban látható, hogy az általam küldött karácsonyi üzenet sarkalatos pillanat volt a mobilok történelmében.”
Néhány éve egyébként az első SMS-t is elérte az új őrület, az NFT. A Vodafone ugyanis bejelentette, hogy elárvereznek egy NFT-t az első szöveges üzenetről, amelynek bevételét az ENSZ Menekültügyi Ügynöksége javára fordítják.
Az NFT-t egy névtelen vásárló vette meg, aki 149.729 dollár, azaz több, mint 50 millió forint értékű kriptovalutát fizetett az első üzenetért.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Flickr/DataHamster
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra